Zamknij

"Korpus urzędników" podległy MSWiA. Takich zmian w systemie wyborczym chce PiS

29.07.2020 11:55
"Korpus urzędników" podległy MSWiA. Takich zmian w systemie wyborczym chce PiS
fot. Julian Sojka/East News

"Korpus wyborczy" urzędników podlegających MSWiA i odebranie kompetencje samorządom w kontekście organizacji wyborów - to kolejne pomysły Prawa i Sprawiedliwości na "rewolucję"  w administracji wyborczej.

PiS szykuje kolejną "rewolucję" w systemie wyborczym. Głosowania miałby organizować wyspecjalizowany, odrębny "korpus" urzędników. Co oznacza odebranie kompetencji samorządom - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik przypomina, że dziś za organizację wyborów odpowiadają: Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), Krajowe Biuro Wyborcze (KBW) wraz z delegaturami, korpus 2,6 tys. urzędników wyborczych podlegających KBW, setka komisarzy wyborczych oraz samorządy. Te ostatnie odpowiadają m.in. za spisy wyborców, zorganizowanie lokali wyborczych, drukowanie obwieszczeń czy wyposażenie komisji.

PiS szykuje kolejne zmiany w systemie wyborczym

Według gazety, w PiS pojawiła się koncepcja, by stworzyć wyodrębnioną administrację wyborczą, która przejęłaby zadania, za które dziś – zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym i kodeksem wyborczym – odpowiadają wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.

Jak słyszymy, na razie są dwie koncepcje planowanej rewolucji. Pierwsza zakłada, że nowy "korpus wyborczy" podlegałby MSWiA (...). Druga koncepcja zakłada, że administracja wyborcza funkcjonowałaby pod auspicjami Krajowego Biura Wyborczego, co oznaczałoby jego istotne wzmocnienie

- czytamy w "DGP".

Zobacz także

Ten wariant wydaje się lepszy, bo odsuwa od nas podejrzenia o próbę upolitycznienia organizacji wyborów w Polsce. A my chcemy po prostu czerpać wzorce z innych krajów, takich jak Francja czy Niemcy, gdzie wybory organizuje administracja centralna

– mówi wysokiej rangi polityk PiS.

Zobacz także

Dodatkowym argumentem - jak pisze gazeta - przemawiającym za wzmocnieniem KBW, a nie MSWiA, jest to, że pod tą pierwszą instytucją już funkcjonuje armia kilku tysięcy urzędników wyborczych, którzy mają wspierać gminy w wyborczych przygotowaniach.

Zobacz także

Według "DGP", jedną z motywacji rozważanych zmian jest chęć uniknięcia problemów z pozyskaniem spisów wyborców od samorządów, tak jak to było przed nieudanymi wyborami w maju.

Nie bez znaczenia jest fakt, że rząd chce stworzyć centralny rejestr wyborców, który ma rozwiązać problem dzisiejszych, odrębnych spisów (co wymusza na wyborcach konieczność dopisywania się, jeśli chcą zagłosować poza miejscem zameldowania). Chodzi też o uniknięcie problemów z rozliczeniami finansowymi z samorządami

- tłumaczy gazeta.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP