Zamknij

PiS szykuje zmiany w kodeksie wyborczym. Chce stworzyć nowy rejestr

21.09.2022 14:16
PiS
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

PiS przygotowuje projekt nowelizacji kodeksu wyborczego i niektórych innych ustaw. Główny cel to stworzenie centralnego rejestru, który zastąpi gminne listy wyborców - czytamy w środę w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

PiS szykuje nowelizację kodeksu wyborczego, która zakłada stworzenie nowego typu rejestru obywateli, mogących głosować w wyborach. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" - który jako pierwszy ujawnił te informacje - "w rejestrze znajdą się wszyscy Polacy, ale także obywatele innych krajów uprawnieni do głosowania w różnych typach wyborów w Polsce".

PiS szykuje zmiany w kodeksie wyborczym. Chce stworzyć nowy rejestr

"Centralny Rejestr Wyborców (CRW) wpłynie też na frekwencję. Z projektu ustawy wynika, że po zmianach łatwiej będzie dopisać się do spisu wyborców poza miejscem zamieszkania. Dziś gminy muszą przyjąć wniosek i przekazywać zawiadomienia między sobą. Przy CRW przeniesienie wyborcy pomiędzy spisami będzie automatyczne" - wskazuje "DGP".

Z nieoficjalnych informacji dziennika wynika, że "projekt może być zgłoszony jako rządowy". Na razie ma być na etapie prekonsultacji z samorządowcami z Komisji Wspólnej. Plan rządzących zakłada jednak uruchomienie CRW już na przyszłoroczne wybory parlamentarne. Wcześniejsze doniesienia mówiły o tym, że rozwiązanie to ma zostać wdrożone dopiero przy okazji wyborów prezydenckich w 2025 roku.

Centralny rejestr wyborców. Co to oznacza?

Jak podaje "DGP", nowy rejestr, który zawiera - jak wspomnieliśmy - dane wszystkich uprawnionych do głosowania - będzie się składał z dwóch zbiorów: A i B. W pierwszym mają się znaleźć dane polskich obywateli, czyli: imię i nazwisko, numer PESEL, także adres zamieszkania i zameldowania.

"Znajdą się w nim także informacje o właściwym okręgu i obwodzie wyborczym w poszczególnych typach wyborów. Podstawowe informacje zostaną pobrane z rejestru PESEL, ale np. wójt będzie wprowadzał do niego informację o osobach, które nie są zameldowane na obszarze danej gminy, ale złożyły wniosek, by tam oddać głos" - czytamy w artykule. 

Podobnie z informacją o pozbawieniu prawa wybierania na podstawie orzeczenia sądu. Zostaje możliwość oddania głosu na wyjeździe - w tym celu trzeba będzie na dwa dni przed wyborami złożyć wniosek w urzędzie gminy, w której wyborca zamierza zagłosować

"Dziennik Gazeta Prawna"

Część B ma natomiast zawierać dane obywateli Unii Europejskiej, którzy nie mają polskiego obywatelstwa, oraz obywateli Wielkiej Brytanii, którzy mają prawa wyborcze w Polsce.

Według "DGP" kluczową rolę w tworzeniu rejestru ma odegrać minister ds. cyfryzacji. "Zgodnie z projektem ustawy to on, w porozumieniu z PKW, określi sposób i wzór prowadzenia CRW czy to, jak będzie wyglądało zaświadczenie do głosowania poza miejscem zamieszkania w aplikacji mobilnej" - podaje dziennik.

RadioZET.pl/PAP/DGP

C