Zamknij

PiS uderza w Trzaskowskiego: Niech ujawni zarobki w spółkach miejskich

03.06.2020 16:16
Rafał Trzaskowski
fot. PAP

Apelujemy do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, aby w ciągu 24 godzin ujawnił nagrody i zarobki w spółkach miejskich; jeśli nie znajdzie na to czasu, rozpoczniemy prace nad poprawką do ustawy, która takie dane uczyni jawnymi – oświadczyli w środę politycy PiS.

Rafał Trzaskowski zapowiedział we wtorek, że zgłosił projekt tzw. ustawy skromnościowej. Jak tłumaczył Trzaskowski, ustawa miałaby zmusić rząd do przestrzegania ustawy kominowej w odniesieniu do spółek państwowych.

Do słów Trzaskowskiego odnieśli się dziś politycy PiS. Radosław Fogiel zaznaczył, że PiS po objęciu rządów drastycznie obniżyło wynagrodzenia w spółkach Skarbu Państwa.

PiS: Niech Trzaskowski ujawni zarobki w spółkach miejskich

Sebastian Kaleta zwrócił uwagę, że prezydent Warszawy użył we wtorek słowa „skromność”, i ocenił, że to sytuacja, którą można nazwać: „diabeł w ornat się ubiera i ogonem na mszę dzwoni”. Warszawa – kontynuował – nie jest symbolem skromności, „jeśli chodzi o cały łańcuch i pajęczynę powiązań pomiędzy instytucjami publicznymi i spółkami” miejskimi.

Zobacz także

Radni PO z poziomu miasta, ale również dzielnic dorabiają dziesiątki tysięcy, nawet setki tysięcy złotych w spółkach miejskich, innych instytucjach publicznych związanych z m.st. Warszawy bądź instytucjami, których funkcje kierownicze pełnią politycy PO i PSL.

Sebastian Kaleta, PiS

Zobacz także

Poseł Lisiecki podkreślił, że radni Platformy od wielu lat pracują w spółkach samorządowych Mazowsza, a więc widać pewną „wymianę krzyżową”. „Współpraca między Radą m.st. Warszawy a sejmikiem jest dosyć pełna. Członkowie zarządu województwa mazowieckiego pracują w radach nadzorczych spółek miejskich, natomiast radni Warszawy w spółkach i radach nadzorczych spółek wojewódzkich” – dodał.

Fogiel: Niech Trzaskowski skupi się na własnym podwórku

Fogiel, podsumowując te informacje, ocenił, że „panu prezydentowi Trzaskowskiemu najwyraźniej umknęło kilka spraw z jego własnego podwórka, a skupił wzrok na sprawach ogólnokrajowych”.

Posłuchaj podcastu

„Dlatego chcemy panu prezydentowi pomóc i apelujemy, żeby w przeciągu 24 godzin ujawnił te wszystkie dane, o których tu mówimy. Ujawnił nagrody, ujawnił zarobki spółek miejskich. Jeśli pan Rafał Trzaskowski nie znajdzie na to czasu, rozpoczniemy prace legislacyjne nad odpowiednią poprawką do ustawy, która takie dane uczyni jawnymi” – oświadczył zastępca rzecznika PiS.

RadioZET.pl/ PAP