PiS nie odpuszcza walki o Senat? „Sezon polowań wciąż trwa”

30.10.2019 10:12
Senat PiS
fot. Wikimedia.org

Szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk, nie wyklucza, że PiS dokona udanych transferów politycznych w nowo wybranym Senacie. „Nie są niczym nadzwyczajnym, ludzie zmieniają poglądy” – powiedział dziś w Radiowej Jedynce. O „sezonie polowań” i uważaniu na politykę PiS przestrzegał w tej samej stacji Marek Sawicki z PSL. Sprawy nie ułatwiają opozycji przedłużające się rozmowy w sprawie kandydata na marszałka.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Coraz bliżej do pierwszego posiedzenia nowo wybranego Sejmu i Senatu. O ile w izbie niższej PiS jest pewne większości, to wciąż niepewne są rozstrzygnięcia w Senacie. W izbie refleksji przewagę mają siły opozycji i senatorowie niezależni (51 mandatów).

Zobacz także

Z doniesień senatorów wynikało, że PiS próbowało przekonać kandydatów opozycji do przejścia na stronę rządową, w zamian za teki ministerialne. Choć manewr się nie powiódł, PiS broni nie złożył, o czym świadczą niedawne słowa europosła Adama Bielana. W wywiadzie dla „Do Rzeczy” stwierdził, że partia Jarosława Kaczyńskiego w końcu przejmie Senat.

Dyplomatycznie do tych słów odniósł się dziś Michał Dworczyk. Szef kancelarii premiera dostrzega, że swoiste przeciąganie liny może przynieść sukces PiS lub siłom opozycji.

Różnego rodzaju transfery polityczne nie są niczym nadzwyczajnym i mają one miejsce praktycznie w każdej formacji politycznej. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Nie wykluczam również sytuacji takiej, w której opozycja będzie miała w Senacie większość. I też tutaj nie wydarzyłoby się nic dramatycznego, dlatego że izba wyższa może w pewnych sytuacjach opóźniać proces legislacyjny, ale na pewno go nie blokować.

Michał Dworczyk, szef KPRM, w radiowej „Jedynce”

Komentarz Bielana uaktywnił działaczy PSL. Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysza zarzeka się, że nie wejdzie w koalicję z PiS. Z kolei Marek Sawicki mówił dziś w Radiowej Jedynce o niezakończonym wciąż „sezonie polowań”.

Jest prawdopodobne, że jeszcze przed 12 listopada i inauguracyjnym posiedzeniem, PiS będzie miał w Senacie większość. Opozycja musi mieć się na baczności.

Marek Sawicki (PSL), komentarz do słów Dworczyka

Zobacz także

Opozycja porozumiała się po cichu? Wyborcza: Nazwisko kandydata na marszałka padnie 8 listopada

PSL i Lewica zaproponowały już swojego kandydata na wicemarszałka Senatu. Wciąż nie ma deklaracji co do kandydata Koalicji Obywatelskiej. Dziś obraduje zarząd Platformy Obywatelskiej, jednak mało prawdopodobne jest, by padło wskazanie co do kandydata na marszałka. Pierwotnie faworytem był wieloletni marszałek, Bogdan Borusewicz.

„Gazeta Wyborcza” napisała dziś, że siły opozycji przedstawią wspólnego kandydata na marszałka Senatu 8 listopada, czyli cztery dni przed pierwszym posiedzeniem. Sprawa wciąż jest jednak nierozstrzygnięta.

Problemem jest brak kandydata na marszałka ze strony KO

przedstawiciel ludowców, dla "GW"

RadioZET.pl/PAP/