Zamknij

Zamrożenie Izby Dyscyplinarnej przy SN. Rząd PiS wnosi o odrzucenie "kary"

13.02.2020 16:38
TSUE
fot. East News

Rząd Polski broni w Unii Europejskiej przegłosowanej przez Sejm i podpisanej przez prezydenta ustawy dyscyplinującej sędziów i całościowej reformy sądów. Jak podaje PAP, Polska wniosła o odrzucenie wniosku Komisji Europejskiej, która postulowała w Trybunale Sprawiedliwości UE o zastosowanie wobec naszego kraju tzw. środków tymczasowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak dowiedziała się PAP, Polska przekazała do TSUE liczącą kilkadziesiąt stron odpowiedź. Dziś mija termin odpowiedzi na wniosek KE o środki tymczasowe wobec Polski. Rząd PiS chce odrzucenia wniosku KE o zastosowanie środków w sprawie kontrowersyjnej reformy - konkretnie działalności powołanej za rządów PiS Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Zobacz także

Rząd wnosi o odrzucenie wniosku KE, by „chronić sędziów przed kontrolą polityczną”. Jak przekazał dziennikarzowi Radia ZET Łukaszowi Konarskiemu rzecznik rządu, Piotr Mueller, „działań Izby Dyscyplinarnej nie można zamrozić, bo Sąd Najwyższy jest organem Rzeczpospolitej Polskiej uregulowanym w Konstytucji i Komisja Europejska nie ma podstaw traktatowych by w to ingerować”.

Rzecznik rządu: Reforma sądów nie jest sprawą unijną

I dodał, że zastosowanie środków jest „niezgodne z zasadą nieusuwalności sędziów, a ponadto traktaty unijne nie regulują spraw wymiaru sprawiedliwości”.

Zobacz także

Jeśli TSUE zadecyduje o środkach tymczasowych, wejdą one w życie wraz z chwilą ogłoszenia. Trybunał wyznaczy termin rozprawy między stroną polską a Komisją Europejską. Po wysłuchaniu argumentów padnie data ostatecznego postanowienia.

RadioZET.pl/PAP/Łukasz Konarski