Zamknij

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu. "Boi się, że przegra głosowanie"

25.09.2021 19:55
PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu
fot. PAP

PiS boi się, że przegra głosowanie więc zmienia regulamin – twierdzą zgodnie posłowie PO i PSL po tym, jak do Sejmu trafił projekt zmian w regulaminie izby niższej. Zakłada on możliwość przedłużenia stanu wyjątkowego, o czym zadecyduje zwykła, a nie bezwzględna, większość głosów posłów.

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu przed głosowaniem nad możliwym przedłużeniem stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią – ustalił Jacek Czarnecki z Radia ZET.

Zmiany zakładają, że o przedłużeniu będzie decydowała zwykła większość głosów posłów, a w czasie głosowania nie będzie można składać wniosków o przerwę czy odroczenie posiedzenia Sejmu.

PiS chce zmienić regulamin Sejmu. "Widać strach, że coś może pójść nie tak"

Do projetu który wnieśli rządzący, odnieśli się posłowie opozycji. - Widać strach PiS-u, że coś może pójść nie tak – powiedział nam poseł Jan Grabiec (PO). – Widać, że rząd nie ma większości, żeby przeprowadzić w normalnym trybie konstytucyjnym przedłużenie stanu wyjątkowego – powiedział reporterowi Radia ZET Jackowi Czarneckiemu rzecznik PO.

- Gdyby PiS nie ograniczał parlamentaryzmu, to moglibyśmy dyskutować. My będziemy głosowali przeciwko takim rewolucjom w regulaminie – dopowiedział z kolei prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezydent może wnieść o przedłużenie stanu wyjątkowego tylko raz i nie dłużej niż na 60 dni. Klub PiS nie ma pełnej większości, a jedynie 227 głosów, wobec czego musi liczyć na posłów Kukiz'15 oraz niezależnych.

RadioZET.pl/oprac. BCh