Zamknij

Polacy powiedzieli, dlaczego głosują na PiS. "To 500+ to jest wspaniała sprawa"

23.07.2019 19:33
Jarosław Kaczyński PiS
fot. Bartosz KRUPA/East News

Najważniejszym powodem głosowania w wyborach do PE na partię Jarosława Kaczyńskiego była pozytywna ocena działań PiS. „Coś robią i dają ludziom”, "To 500 plus to wspaniała sprawa" – argumentowali ankietowani w badanu CBOS.

Polacy powiedzieli w najnowszym sondażu CBOS, dlaczego w wyborach do europarlamentu głosowali na daną partię. Czemu wybierali PiS? Zdaniem 29 proc. respondentów najważniejszym powodem głosowania na tę partię i jej koalicjantów była pozytywna ocena dotychczasowych dokonań partii Jarosława Kaczyńskiego jako partii władzy i ogólne przekonanie, że obecna koalicja rządzi dobrze.

Bardzo dobrze rządzą, gospodarka się podniosła i będzie jeszcze lepiej. Za rządów PiS bardzo się poprawiło życie, rządzą dobrze, starają się o zwykłych, prostych ludzi

podkreślił ankietowany

Jak wskazywali, obecna władza to też dobry gospodarz, który dba o rozwój kraju i o bezpieczeństwo pod każdym względem. Ale poza przekonaniem o dobrym rządzeniu pojawiały się też kwestie ogólnego dobrobytu i transferów socjalnych. Jak to ujął jeden z ankietowanych: „coś robią i dają ludziom".

Człowiek jest spokojniejszy o rodzinę i jutro, nigdy mi się tak dobrze nie żyło jak teraz, dostałam trzynastkę i podratowali mnie trochę, teraz żyje mi się bardzo dobrze, to 500 plus to jest wspaniała sprawa

Mówił jeden z respondentów

Zobacz także

A co z wyborcami Koalicji Europejskiej i Wiosny?

Według badania wyborcy Koalicji Europejskiej najczęściej nie odwoływali się do kwestii politycznych, ale uzasadniali swój wybór przymiotami kandydata, na którego głosowali (27 proc.) "Pozytywnie oceniane były konkretne cechy kandydata, jego wiarygodność, dorobek i dokonania, powoływano się na osobistą znajomość kandydata, pojawiały się także konkretne nazwiska" - podkreślono w sondażu.

Blisko co czwarty zwolennik (23 proc.) KE głosował na nią, bo ma zaufanie do tej koalicji. "Uważa, że jest wiarygodna, uczciwa i demokratyczna, lub po prostu jest jej zwolennikiem" - zaznaczono. Z sondażu wynika też, że mniej niż co piąty głosował na KE, bo było to jedyne ugrupowanie realnie mogące się przeciwstawić aktualnie rządzącym. Część wyborców (17 proc.) głosowała na KE jako na "anty-PiS".

Z kolei głównym argumentem przemawiającym za głosowaniem na Wiosnę (44 proc.) była młodość i nowoczesność tego ugrupowania, pojawienie się w polityce nowych, młodych ludzi.

Powiew świeżości, nowa inicjatywa, dadzą nowe tchnienie w życie Europy

odpowiadali ankietowani

Niewiele rzadziej wyborcy Wiosny powoływali się na sympatię, jaką budzi w nich Robert Biedroń (25 proc.). "Biedroń jest przyszłością polskiej polityki" - zaznaczali ankietowani.

Zobacz także

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich face-to-face wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6–13 czerwca 2019 r. na liczącej 1073 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

RadioZET.pl/CBOS/PAP