Zamknij

Szykuje się zmiana ordynacji wyborczej? Komentarz wicerzecznika PiS

01.07.2021 09:02
Jarosław Kaczyński w lokalu wyborczym
fot. Jakub Kaminski/East News

"Nie wykluczam zmiany ordynacji wyborczej, bo wiem, że Pawłowi Kukizowi na tym zależy, ale dziś też niczego nie przesądzam" - powiedział w czwartek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany, czy PiS razem z liderem Kukiz'15 planuje znowelizować ordynację wyborczą.

Zmiany w ordynacji wyborczej to jeden z postulatów Pawła Kukiza, z którym PiS pod koniec maja podpisało umowę o współpracy programowej. Fogiel pytany był w czwartek w TVN24, czy PiS razem z Kukizem planuje zmienić ordynację wyborczą.

"Rozmawiamy o tej ordynacji, analizujemy różne potencjalne możliwości" - odpowiedział. Jak dodał, zmiana ordynacji to hasło, "a tak naprawdę wszystko kryje się w tym, jak ona miałaby wyglądać".

PiS zmieni ordynację wyborczą? Komentarz wicerzecznika partii

Na uwagę, że Kukiz chce, by ordynacja była zmieniona w kierunku jednomandatowych okręgów wyborczych, odparł: "Paweł Kukiz kładzie ten pomysł na stole, my się przyglądamy. On wie, że po naszej stronie jest dobra wola, ale równocześnie są pewne zastrzeżenia co do tej koncepcji, formułowane przez nas nie od dziś".

"Zobaczymy, gdzie spotkamy się, w połowie drogi, czy gdzieś po której ze stron w sprawach tych zapisów. Bo to jest rzeczywiście rzecz spora, zmieniająca pewnie mocno polską scenę polityczną" - zaznaczył Fogiel.

Dopytywany, czy nie wyklucza zmiany ordynacji wyborczej, powiedział: "Nie wykluczam, bo wiem, że Pawłowi Kukizowi na tym zależy. Ale dziś też niczego nie przesądzam".

Kukiz oświadczył w środę, że jeśli PiS nie wywiąże się z porozumienia programowego, złoży mandat i zrezygnuje ze startu w kolejnych wyborach. Jako jeden z priorytetów wymienił powołanie zespół do prac nad zmianą ordynacji wyborczej. Tego samego dnia o to, czy PiS pracuje nad zmianami w ordynacji wyborczej, pytany był wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. - Nam by odpowiadały pewne reformy ordynacji, ale w tej sytuacji, jaka jest, z taką większością, jaką mamy, nie będziemy się porywać na duże reformy czy duże zmiany - powiedział Terlecki.

RadioZET.pl/PAP/TVN24/oprac. AK