Zamknij

Obrońcy praw zwierząt zirytowani. Chcą spotkania z prezydentem Dudą

16.11.2020 18:04
Andrzej Duda
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Obrońcy praw zwierząt mają dość zmieniania zdania przez rządzących w sprawie Piątki dla zwierząt. Jak dowiedziało się Radio ZET, domagają się spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Na niedawnym spotkaniu klubów „Gazety Polskiej” zarzekał się, że nie podpisze ustawy o Piątce dla zwierząt w obecnych zapisach.

Piątka dla zwierząt podzieliła obóz rządzący. Sprzeciw Solidarnej Polski i posłów skupionych wokół Jana Krzysztofa Ardanowskiego omal nie doprowadził do rozpadu koalicji. Do tego sam prezydent zapowiedział, że projektu ustawy w obecnej wersji ani myśli podpisać, gdyż nie została skonsultowana z rolnikami.

Pakiet ustaw prozwierzęcych zakłada zakaz uboju rytualnego na eksport czy chowu zwierząt na futra. Aktywiści przekonują, że o wspomniane przepisy walczę od dekady. W rozmowie z Radiem ZET stwierdzili, że tak blisko wejścia ich w życie jeszcze nie było.

Zobacz także

Obrońcy zwierząt chcą spotkania z prezydentem. Po zapowiedzi Dudy 

Prezydent Andrzej Duda stwierdził jednak, że prawo uderza w rolników, dzięki którym wygrał wybory. Prezydent podkreślił, że radykalnych zmian państwo nie powinno wprowadzać w trudnym okresie pandemii.

Chcemy spotkania z prezydentem. Jesteśmy bardzo rozczarowani jego słowami. Myślę, że powinien mieć na względzie opinię większości Polaków, którzy w ok. 70 proc. popierają postulaty z piątki dla zwierząt

Cezary Wyszyński, Fundacja Viva

Przedstawiciele organizacji prozwierzęcych nie wykluczają protestów, jeśli projekt Piątki dla zwierząt upadnie. Ustawa ma szansę wejść w życie nawet przy wecie prezydenta, ale Sejm musi przegłosować sprzeciw głowy państwa większością 3/5 głosów. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Natalia Żyto