Zamknij

Piątka dla zwierząt. Głosowanie w Senacie przełożone na środę

13.10.2020 23:11
Piątka dla zwierząt w Senacie
fot. PAP/Piotr Nowak

Piątka dla zwierząt. Głosowanie nad poprawkami, zgłoszonymi do ustawy o ochronie praw zwierząt zostało przeniesione na środę - poinformował Senat na Twitterze.

Piątka dla zwierząt. Głosowanie nad wnioskami i poprawkami, zgłoszonymi do tzw. ustawy "futerkowej" zostało przeniesione na środę, na godzinę 12.30. Wówczas wznowione zostaną obrady Senatu. W środę rano o godz. 9.30 zbiorą się połączone komisje rolnictwa i ustawodawcza.

Komisje miały się zebrać jeszcze we wtorek wieczorem, aby zaopiniować zgłoszone podczas senackiej debaty poprawki i wnioski mniejszości. Również we wtorek wieczorem miało się odbyć głosowanie w Senacie.

Zobacz także

Senator Krzysztof Kwiatkowski, który miał przewodniczyć pracom połączonych komisji poinformował jednak we wtorek przed godz. 22, że komisje odniosą się do złożonych w debacie poprawek w środę. "Legislatorzy musieli zrobić zbiorcze zestawienie poprawek, a dzisiaj senatorowie zgłaszali, że chcą się zapoznać z tym zestawieniem przed podjęciem ostatecznej decyzji" - powiedział Kwiatkowski.

Piątka dla zwierząt. Głosowanie nad poprawkami przeniesione na środę

Senat we wtorek od godz. 9 rano, z przerwami, debatował nad nowelą ustawy ochronie zwierząt. Złożono wnioski mniejszości oraz poprawki, dotyczące m.in. dłuższego vacatio legis dla zakazu hodowli zwierząt na futra i ograniczenia uboju rytualnego. Głosowania miały się odbyć o godz. 22.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała się na poniedziałkowym posiedzeniu za odrzuceniem noweli w całości; Komisja Ustawodawcza przyjęła w poniedziałek ponad 30 poprawek do noweli.

Zobacz także

Senator Jacek Bogucki (PiS) zgłosił we wtorek w Senacie jako wnioski mniejszości poprawki, które były zapowiedziane w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego. Zakładają one m.in., że zakaz hodowli zwierząt na futra oraz zmiany dotyczące uboju rytualnego wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r., przy czym ma być nadal możliwy ubój rytualny drobiu. Poprawki dotyczą też odszkodowań dla hodowców z ograniczanych przez nowelę branż oraz powstania Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Zobacz także

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP