Zamknij

Sejm za zakazem hodowli zwierząt futerkowych. Ziobro i Ardanowski przeciw

18.09.2020 01:03
Jarosław Kaczyński
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

"Piątka dla zwierząt"' z poparciem większości parlamentarnej. Za ustawą PiS ws. zakazu hodowli zwierząt futerkowych głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, 18 się wstrzymało, a 11 w ogóle nie oddało głosu. Wśród głosujących przeciw projektowi, który osobiście promował Jarosław Kaczyński, znalazło się m.in. 2 członków rządu: Jan Krzysztof Ardanowski i Zbigniew Ziobro.

''Piątka dla zwierząt'' zakłada zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Piątka dla zwierząt, wyniki: jak głosowali posłowie?

43 posłów klubu PiS, głównie z Solidarnej Polski i Porozumienia oraz m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zagłosowało przeciw poprawkom PiS do projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Spośród posłów dwóch koalicyjnych ugrupowań tylko minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poparła poprawki.
Sejm przyjął blok poprawek PiS głosami 340 posłów.

Przeciw poprawkom było wszystkich 19 posłów Solidarnej Polski, w tym lider ugrupowania Zbigniew Ziobro. Spośród 18 posłów Porozumienia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zagłosowała za poprawkami, Marcin Ociepa wstrzymał się od głosu, a 14 posłów zagłosowało przeciw poprawkom, w tym lider ugrupowania Jarosław Gowin.
Ponadto przeciw poprawkom zagłosowali też posłowie PiS: minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, poseł Henryk Kowalczyk, Zbigniew Dolata, Teresa Hałas, Lech Kołakowski, Jerzy Małecki, Kazimierz Moskal.

W głosowaniu nie wzięli udział z Porozumienia: Andrzej Sośnierz i Włodzimierz Tomaszewski.

Wśród przyjętych poprawek jest m.in. ta, która przywraca przepisy stanowiące, że ubój rytualny może się odbywać tylko w przypadku obrządków religijnych związków wyznaniowych funkcjonujących na terenie Polski - przepisy te zostały usunięte z projektu podczas prac nad nim po pierwszym czytaniu w sejmowej komisji rolnictwa.

Według poprawek PiS m.in. kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych. Według poprawek podmiotom wykonuj±cym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

Poprawki zakładają też m.in. wykluczenie cyrków z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy.

Przyjęta została również poprawka zakładająca, że nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/PAP/Sejm