Zamknij

Spotkanie prezydenta i marszałka Senatu. Jest stanowisko ws. ustawy futerkowej

22.09.2020 13:51
Spotkanie Dudy i Grodzkiego
fot. PAP/Mateusz Marek

Jest stanowisko ws. "piątki dla zwierząt", uchwalonej przez Sejm. Po wtorkowym spotkaniu Tomasza Grodzkiego z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałek Senatu przedstawił główne założenia w tej sprawie.

Uchwalona w ubiegłym tygodniu w Sejmie "ustawa futerkowa" trafiła do Senatu. Senatorowie zajmą się nowelą na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym pod koniec września. Nowela autorstwa PiS wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra oraz ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb lokalnych związków religijnych. Przewiduje też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych, częstsze kontrole schronisk i koniec z trzymaniem psów na krótkich łańcuchach.

Prezydent stoi na stanowisku, że o ile branża futerkowa może być wygaszana, a dobrostan i humanitarne traktowanie zwierząt jest absolutnie jest wymogiem cywilizacyjnym, to również należy pamiętać o ludziach, którzy zainwestowali w te biznesy, którzy mają kredyty. Owszem możemy to wygaszać, ale są przykłady innych krajów, które zrobiły to w sposób cywilizowany

Tomasz Grodzki, marszałek Senatu

Marszałek Senatu wystąpił na konferencji prasowej po wtorkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Zobacz także

Zdaniem Grodzkiego,ustawa ta "przemknęła przez Sejm w sposób ekspresowy, nie pozwalający na żadną chwilę refleksji ani opamiętania".

Senat musi znowu odgrywać rolę tej poważnej instytucji państwa, która zajmie się tym starannie, dogłębnie, wysłucha wszystkich stron i przygotuje taką opinię, aby panie i panowie senatorowie mogli podjąć racjonalne decyzje w głosowaniu

Tomasz Grodzki, marszałek Senatu

Zobacz także

Grodzki stwierdził także, że należy zastosować szereg działań osłonowych. "Ludzie będą mieli czas się przebranżowić, zająć się czym innym, a ich dobrostan ekonomiczny ucierpi na tym jak najmniej" - przekonywał.

Zobacz także

Pytany był też o vacatio legis ustawy. "Do Senatu zaprosiliśmy bardzo zbalansowaną grupę, zarówno obrońców zwierząt, przedstawicieli branży rolniczej, kynologów, hodowców koni. W tej ustawie jest pewien kogel-mogel. Gdyby chodziło tylko o zwierzęta futerkowe i cyrki, to pewnie byłoby znaczniej prościej" - mówił.

"Piątka dla zwierząt". Jest stanowisko Senatu

Według wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anny Godzwon, marszałek Senatu chce rozmawiać z prezydentem także na temat polityki międzynarodowej. Przypomniała, że marszałek Senatu będzie organizował zgromadzenie parlamentarne parlamentów: Polski, Litwy i Ukrainy.

Zobacz także

"Ponadto pan marszałek chce poruszyć temat ostatniej nowelizacji Kodeksu karnego, związanej ze sprawą art. 37 a, czyli karaniem lekarzy za błędy w sztuce medycznej. To temat, który na pewno pan marszałek z panem prezydentem poruszy, ponieważ bulwersuje on środowisko lekarskie i medyczne. W zeszłym tygodniu pan marszałek spotykał się z młodymi lekarzami, więc ten temat na agendzie spotkania stanie" - zapowiedziała Godzwon.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/TVN24