Zamknij

Politycy lewicy na listach Koalicji Obywatelskiej? Zaskakujące nazwiska

29.07.2019 17:49
Piekarska i Wenderlich kandydatami Koalicji Europejskiej?
fot. Shutterstock

Grzegorz Napieralski i Katarzyna Piekarska mają znaleźć się na listach Koalicji Obywatelskiej do Sejmu - wynika z informacji PAP. Do Senatu z Włocławka miałby kandydować b. wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich. Propozycję startu do Sejmu otrzymał prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na wtorek zaplanowane jest posiedzenie zarządu Platformy Obywatelskiej, podczas którego omówiona ma zostać obsada list wyborczych w jesiennych wyborach parlamentarnych. Niewykluczone, że po spotkaniu zarządu zaprezentowane zostaną nazwiska kandydatów z czołowych miejsc na listach Koalicji Obywatelskiej do Sejmu oraz kandydatów do Senatu.

Zobacz także

Swoje propozycje obsady list przedstawiła w zeszłym tygodniu władzom PO koalicyjna Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. Chodzi o polityków lewicy (w tym SLD), którzy mieliby startować do Sejmu. Wśród nich - jak wynika z informacji PAP uzyskanych od polityków lewicy - są m.in. były szef SLD Grzegorz Napieralski, była wiceprzewodnicząca Sojuszu Katarzyna Piekarska, były poseł SLD Tomasz Kamiński oraz była prezydent Chełma Agata Fisz.

Piekarska ma - według rozmówców PAP - startować z listy Koalicji Obywatelskiej w Warszawie, a Napieralski (obecnie senator niezależny) - otrzymać miejsce w pierwszej "piątce" listy KO w Szczecinie.

Zobacz także

Nie wiadomo jeszcze, czy na start zdecyduje się prezydent Rzeszowa, który od Platformy otrzymał propozycję kandydowania z "jedynki" w stolicy Podkarpacia. Nieoficjalnie jego współpracownicy wskazują, że ewentualny sukces wyborczy Ferenca może oznaczać, że miasto przejmie PiS. "Po wyborach do ratusza natychmiast wejdzie komisarz, zrobi tam porządki, a nawet jak potem zostaną rozpisane wybory, to opozycji będzie ciężko tu wygrać" - mówi PAP osoba z otoczenia prezydenta Rzeszowa.

Wenderlich kandydatem KO do Senatu?

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że nad startem wciąż zastanawiają się także: była prezydent Chełma oraz Kamiński.

Zobacz także

Wenderlich powiedział w poniedziałek PAP, że też jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji w tej sprawie. "Poczekajmy jeszcze, nie wiem gdzie i skąd będę kandydował" - zaznaczył w rozmowie z PAP. Z nieoficjalnych informacji PAP uzyskanych od polityków lewicy wynika, że Wenderlich miałby kandydować do Senatu z Włocławka.

RadioZET.pl/PAP