Zamknij

Protest w Łodzi po wyroku TK ws. aborcji. Przepychanki z policją

24.10.2020 17:30

Protesty w Łodzi po wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) o zakazie aborcji w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu. Policjanci poinformowali, że doszło do naruszenia przepisów rozporządzenia wydanego w trosce o zdrowie obywateli podczas epidemii koronawirusa. Interweniowano kiedy m.in. uczestnicy protestu nie zachowywali odpowiedniego dystansu pomiędzy sobą.

protest kobiet w łodzi
fot. Facebook: Tomasz Trela

Protest w Łodzi pod hasłem "Piekło kobiet". Był to protest przeciwko wyrokowi TK o zakazie aborcji w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu. Uczestnicy manifestacji nieśli transparenty i wypisane na kartonach hasła: "Zachowajcie dystans od mojej macicy", "Jak wam k...a nie wstyd", "Wara od mojego ciała".

Podczas łódzkiej manifestacji wylegitymowano 49 osób i udzielono 5 pouczeń - podał rzecznik prasowy komendy miejskiej policji w Łodzi komisarz Marcin Fiedukowicz.

Protest w Łodzi po wyroku TK ws. aborcji. Przepychanki z policją

"Funkcjonariusze legitymowali uczestników. Były też mandaty. Doszło do przepychanki i naruszenia nietykalności policjanta, ale obyło się bez zatrzymań" - podał Fiedukowicz.

Zobacz także

Policjanci poinformowali, że doszło do naruszenia przepisów rozporządzenia wydanego w trosce o zdrowie obywateli podczas epidemii koronawirusa. Interweniowano kiedy m.in. uczestnicy protestu nie zachowywali odpowiedniego dystansu pomiędzy sobą. Właśnie te osoby najczęściej odmawiały przyjęcia mandatu, a wtedy policjanci kierowali wnioski o ukaranie grzywną do sądu.

"Nie wykluczamy też analizy prawnej i wyciągnięcia konsekwencji prawnych wobec organizatorów przemarszu" - zapewnił Fiedukowicz.

Zobacz także

Według policji w okolicach pasażu Schillera przy Piotrkowskiej w Łodzi było kilkaset osób, a w przemarszu mogło uczestniczyć do tysiąca osób.

loader

RadioZET.pl/ PAP/ Twitter/ Mateusz Szkudlarek