Zamknij

Pilna narada PiS-u. Mariusz Błaszczak nowym premierem?

09.05.2020 18:03
Pilna narada PiS-u na Nowogrodzkiej. Mariusz Błaszczak nowym premierem?
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Podczas pilnej narady w siedzibie PiS-u ważą się nie tylko losy wyborów prezydenckich. Nieoficjalnie dymisję miała złożyć wicepremier Jadwiga Emilewicz (Porozumienie), a partia rządząca zastanawia się nad wskazaniem Mariusza Błaszczaka na nowego premiera - podało Radio WNET i "Dziennik Gazeta Prawna". 

Wybory prezydenckie nie odbędą się 10 maja. To jedyny pewnik w polskiej polityce w ostatnich dniach. Od środowego wieczoru PiS i Porozumienie zapewniali, że po stwierdzeniu nieodbycia się niedzielnych wyborów Sąd Najwyższy uzna ich nieważność i potem zostanie rozpisany nowy termin głosowania. Mowa była dotychczas o przełomie czerwca i lipca. To wynikało z umowy zawartej pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim i Jarosławem Gowinem na kilka godzin przed sejmowym głosowaniem w sprawie senackiego weta o wyborach korespondencyjnych. 

Porozumienie wywiązało się ze swojej części obietnicy i w czwartek zagłosowało w Sejmie za ustawą o wyborach korespondencyjnych. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją w piątek, dzięki czemu ustawa stała się obowiązująca. Co ważne - daje ona marszałkowi Sejmu możliwości zmianę daty wyznaczonych już wyborów prezydenckich - maksymalnie do 23 maja. 

Pilna narada w siedzibie PiS-u

Niespodziewanie w sobotę po godz. 15 rozpoczęła się pilna narada w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Pojawili się na niej najważniejsi politycy Zjednoczonej Prawicy - marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jadwiga Emilewicz, były wicepremier Jarosław Gowin, wicepremier Jacek Sasin czy wicepremier Piotr Gliński.   

Tematem spotkania ma być zmiana o 180 stopni środowych ustaleń PiS-u z Porozumieniem. Podpisana przez Dudę ustawa daje rządowi formalną możliwość przeprowadzenia w maju wyborów tylko drogą korespondencyjną i przesunąć datę wyborów z 10 maja na 17 lub 23 maja. 

Skąd tak nagła zmiana w obozie rządzącym? "Dziennik Gazeta Prawna" wskazał na rolę Jacka Kurskiego, jednego z najbliższych ludzi lidera PiS-u i byłego prezesa TVP.  Od piątkowego wieczora miał przekonywać Jarosława Kaczyńskiego, że przesunięcie wyborów zmniejsza lub nawet przekreśla szanse Andrzeja Dudy na reelekcję. - Mówił (Kurski - przyp. red.), że już obecne sondaże pokazują, że (Szymon - przyp. red.) Hołownia idzie w górę i teraz prezydent nie wygra w pierwszej turze, a jak wybory będą przesunięte, będzie jeszcze gorzej - mówił informator "DGP".

Na nagłą zmianę decyzji partii rządzącej w sprawie wyborów prezydenckich miał również strajk przedsiębiorców, który przez ostatnie dwa dni odbywał się w Warszawie. Pomimo gwałtownej reakcji policji tłum demonstrantów domagał się od rządu bardziej zdecydowanych działań dla ratowania firm. PiS jak ognia obawia się społecznego niezadowolenia, które może odbijać się na poparciu w sondażach dla Dudy.

Ponadto wciąż nie udało się wyłonić pięciu kandydatów na nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Zgromadzenie Ogólne SN pod przewodnictwem p.o. pierwszego prezesa Kamila Zaradkiewicza nadal się nie zakończyło, a to właśnie od decyzji SN będzie należeć decyzja o uznaniu nieprzeprowadzenia wyborów 10 maja.

Błaszczak premierem?

Sobotnia narada w siedzibie PiS ma przynieść polityczne trzęsienie ziemi. Kaczyński miał odstąpić od zapisów umowy z Gowinem i wyznaczyć termin wyborów na 23 maja. To może oznaczać koniec rządu Zjednoczonej Prawicy w obecnym kształcie. Nieoficjalnie dymisję miała złożyć wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz - jedna z najważniejszych polityków Porozumienia. Poparcie dla majowym wyborów wyrazić miała Solidarna Polska - drugi koalicjant PiS-u w Zjednoczonej Prawicy - i jej lider Zbigniew Ziobro.

Co więcej - PiS już szykuje się na wariant rządu mniejszościowego z nowym premierem. Według Radia WNET i "DGP" Mateusz Morawiecki ma się pożegnać ze stanowiskiem, a zastąpić go ma Mariusz Błaszczak - dotychczasowy minister obrony narodowej. 

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/Radio WNET