Zamknij

"Znakomity muzyk, wspaniały człowiek". Andrzej Duda wspomina Piotra Szczepanika

20.08.2020 14:43
Piotr Szczepanik
fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Odszedł Piotr Szczepanik – znakomity piosenkarz i muzyk, wykonawca niezapomnianych przebojów. Wspaniały, mądry Człowiek - wspomniał zmarłego w czwartek artystę prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

Piotr Szczepanik nie żyje. Tę tragiczną wiadomość przekazała w czwartek córka artysty Jagoda Maria Szczepanik. "Smutna wiadomość. Odszedł Piotr Szczepanik – znakomity piosenkarz i muzyk, wykonawca niezapomnianych przebojów. W stanie wojennym współorganizował niezależną scenę muzyczną i wspierał działania opozycji demokratycznej. Wspaniały, mądry Człowiek. R.I.P" - napisał prezydent Andrzej Duda.

Piotr Szczepanik nie żyje

Piotr Szczepanik zasłynął wykonaniem jednej z najpiękniejszych polskich ballad o miłości pt. "Kochać", a także "Goniąc Kormorany" i "Żółte kalendarze". Urodził się 14 lutego 1942 r. w Lublinie. Po maturze współpracował z lubelskim Teatrem Lalki i Aktora. Następnie studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Debiutował na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1963 r. W latach 60. i 70. XX w. z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem prowadził program estradowo-kabaretowy pt. "Popierajmy się".

Również w latach 70. Piotr Szczepanik zaczął zajmować się piosenką poetycką. Występował sam, z gitarą. Koncertował w Polsce oraz m.in. w USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz w wielu krajach w Europie.

W latach 80. Szczepanik poświęcił się działalności opozycyjnej. Był m.in. współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981 r. Podczas stanu wojennego organizował niezależną, podziemną scenę muzyczną.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP