Zamknij

PO-KO po opinii rzecznika TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: Ziobro do dymisji

27.06.2019 13:38
PO-KO po opinii rzecznika TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: Ziobro do dymisji
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry domagają się posłowie PO-KO. Za powód podają dzisiejszą opinię rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nie widzi w nowej Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego „niezawisłych sędziów”. „To miażdżąca opinia”, „Minister Ziobro powinien podać się do dymisji” – komentują posłowie opozycji.

TSUE przymierza się do wydania decyzji w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, którą wprowadził w reformie SN rząd PiS. Choć orzeczenie jeszcze nie zapadło, w UE spodziewają się miażdżącej krytyki. Dowodzą tego słowa rzecznika generalnego TSUE, który wydał dziś oficjalną opinię w tej sprawie.

Zdaniem rzecznika Trybunału nowo utworzona Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii. Skrytykował też sposób powoływania członków KRS (Krajowej Rady Sądownictwa), który również zmienił się w toku forsowania zmian w sądownictwie.

Opinię rzecznika TSUE skomentowali dziś posłowie sejmowej opozycji. Podtrzymują wcześniejsze osądy, uznając reformę sądownictwa prowadzoną przez rząd PiS za skandal.

Cała ta tak zwana reforma sądownictwa przygotowana przez PiS okazuje się wielką kompromitacją i skandalem. Okazuje się, że nowy sposób powoływania organów kluczowych dla ustrojów sądów w Polsce jest niezgodny z przepisami konstytucji, ale przede wszystkim z normami traktatów UE.

Jan Grabiec, rzecznik PO

– KRS wskazywała sędziów, zarówno sądów powszechnych, jak i sędziów SN, w tym Izby Dyscyplinarnej – przypomniał Grabiec.

Jeszcze dosadniej skomentowała sprawę zastępca szefa klubu, Katarzyna Lubnauer.

To kolejny przykład blamażu Zbigniewa Ziobry. Gdyby miał resztki honoru, powinien podać się do dymisji.

Katarzyna Lubnauer

Minister sprawiedliwości komentuje opinię rzecznika TSUE: Wewnętrznie niespójna

Opinię rzecznika TSUE skomentował dziś przed dziennikarzami sam minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił ją jako niespójną, broniącą „patologii” w polskich sądach. Minister jest pewien, że unijny Trybunał wyda zupełnie inną decyzję.

Wewnętrznie niespójna, niekonsekwentna, wychodząca poza zakres traktatów UE, sprowadza się do obrony patologii w polskim sądownictwie.

minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, o opinii rzecznika TSUE

Z opinią polemizuje też szef KRS.

– Nie zgadzamy się z opinią rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości – mówi sędzia Leszek Mazur, szef Krajowej Rady Sądownictwa, zapewniając, że organ jest wolny od wpływów organów wykonawczych i ustawodawczych.

RadioZET.pl/PAP