Zamknij

KO chce zablokować podwyżki dla polityków. "Jednogłośna decyzja"

02.08.2021 16:38
Donald Tusk
fot. JACEK DOMINSKI /REPORTER

Koalicja Obywatelska jest przeciwna rozporządzeniu o podwyżkach dla parlamentarzystów i osób piastujących wysokie stanowiska. Władze klubu KO podjęły jednogłośną decyzję o ustawie blokującej podwyżki.

Koalicja Obywatelska przygotowała projekt blokujący rozporządzenie w sprawie podwyżek pensji dla polityków. "Władze klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej podjęły jednogłośną decyzję w sprawie ustawy blokującej podwyżki dla polityków" - napisał na Twitterze lider PO Donald Tusk.

Projekt ma zablokować możliwość przyznawania podwyżek politykom do końca obecnej kadencji parlamentu, czyli do 2023 roku. 

Podwyżki dla polityków. KO chce zablokować rozporządzenie

- Za przyjęte rozporządzenie prezydenta, podpisane przez premiera odpowiedzialność ponosi formacja rządząca w Polsce. Nie mamy z tym nic wspólnego i nie chcemy z tym mieć nic wspólnego, dlatego składamy projekt ustawy, który doprowadzi do wycofania podwyżek przyznanych przez prezydenta Andrzeja Dudę - poinformował rzecznik PO Jan Grabiec.

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu, a w konsekwencji także parlamentarzystów. Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie po 12 tys. zł.

Rozporządzenie prezydenta dotyczące wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe zmienia dotychczasowe zasady wynagradzania tych osób. Dokument podwyższa mnożniki dla kwoty bazowej w odniesieniu do pełniących najwyższe stanowiska w państwie. Kwota bazowa dla tych stanowisk, w myśl ustawy budżetowej, wynosi 1789,42 zł.

RadioZET.pl