Zamknij

Senatorowie KO przeciw ustawie o podwyżkach? Budka: będę to rekomendował

17.08.2020 10:38
Koalicja Obywatelska
fot. PAP

Będę rekomendował senatorom Koalicji Obywatelskiej przyjęcie wniosku o odrzucenie ustawy zakładającej podwyżki dla parlamentarzystów i najważniejszych osób w państwie - poinformował w poniedziałek lider PO Borys Budka. Dodał, że najważniejsza dla jego partii jest opinia obywateli. 

Na poniedziałkowej konferencji prasowej wystąpili przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka oraz Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Nie tylko komentowali aferę dotyczącą uchwalonych w zeszłym tygodniu podwyżek wynagrodzenia dla polityków, ale także odpowiadali na pytania dziennikarzy. 

W piątek, gdy podejmowaliśmy decyzję o kompleksowym uregulowaniu trudnej sprawy płac osób, które zajmują najważniejsze stanowiska w państwie kierowaliśmy się zdrowym rozsądkiem, ale przede wszystkim chęcią kompleksowego uregulowania tej kwestii i powiązania wynagrodzeń ze średnią płacą w kraju. Te rozwiązania absolutnie nie spodobały się opinii publicznej

- mówił lider PO. - Opinia obywateli jest dla nas najważniejsza, dlatego przez cały weekend prowadziłem konsultacje, wsłuchiwałem się w głos osób, które wyrażały swoje negatywne opinie, rozmawiałem z pozostałymi liderami partii opozycyjnych i dziś będę rekomendował senatorom KO przyjęcie wniosku o odrzucenie tej ustawy w całości - dodał.

- Należy uregulować kwestie lepszych płac obywateli, a dopiero później płac w parlamencie (...) Polska jest krajem niskich płac - podkreślił Grodzki. - Jako ludzie odpowiedzialni przed naszymi wyborcami, przed tymi, którzy nam zaufali, musimy pamiętać, że najpierw należy uregulować kwestię lepszych płac obywateli, a dopiero później - jeżeli pojawi się taka możliwość - płac w parlamencie - powiedział.

Dlatego na klubie, który dzisiaj odbędzie się po południu, poddam pod dyskusję projekt, który będę też prezentował liderom politycznym w Sejmie, aby powołać parlamentarny zespół - kilku senatorów, kilku posłów - do opracowania kompleksowego programu uregulowania płac, nazwijmy to, w szeroko pojmowanej sferze budżetowej

- poinformował. Według Grodzkiego to jednak nie może być zrobione szybko. Jak zaznaczył, klub senacki zbierze się przed wznowieniem obrad Izby Wyższej, podczas których senatorowie zajmą się ustawą podwyższającą wynagrodzenia.

Podwyżki dla posłów i nie tylko. Sejm przyjął ustawę

Projekt nowelizacji niektórych ustaw w zakresie wynagradzania osób sprawujących funkcje publiczne oraz o zmianie ustawy o partiach politycznych przygotowała i jednogłośnie przyjęła w ubiegłym tygodniu sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych. Teraz zajmie się nią Senat.

Zobacz także

Uchwalona w piątek nowela zakłada, że wynagrodzenia m.in. prezydenta, parlamentarzystów, premiera, ministrów, wojewodów i marszałków województwa będą powiązane z wysokością wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego, a nie, jak dotąd, z kwotą bazową corocznie określaną w ustawie budżetowej. Posłowie zdecydowali, że wynagrodzenie będzie przysługiwać również pierwszej damie.

RadioZET.pl/PAP