Zamknij

Ostatnie pożegnanie Kornela Morawieckiego. Marszałek Senior spoczął na Powązkach

05.10.2019 16:45
Pogrzeb Kornela Morawieckiego
fot. East News

Patriotyczny ceremoniał, msza w katedrze polowej Wojska Polskiego i pogrzeb na Powązkach - tak wyglądało ostatnie pożegnanie marszałka seniora Sejmu VIII kadencji, Kornela Morawieckiego. Ojciec premiera spoczął na stołecznym cmentarzu po godz. 16. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na mszę pogrzebową do katedry Polowej Wojska Polskiego przybyli m.in. marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek i Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremierzy Jarosław Gowin i Piotr Gliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, ministrowie, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska. Zmarłego ojca żegnał przede wszystkim premier i syn, Mateusz Morawiecki.

Prezydent przytaczał fragment wystąpienia, które Kornel Morawiecki jako marszałek senior wygłosił na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji 12 listopada 2015 roku.

Zaznaczał, że dla najważniejszą ideą była dla niego wolna Polska.

Kornel Morawiecki miał szacunek dla każdego, rozumiał co znaczy demokracja i wspólnota, że wspólnym działaniem najprędzej zbudujemy niepodległą Polskę, której tak pragnął; ma ją dziś, walnie się do niej przyczynił

prezydent RP, Andrzej Duda

Jak podkreślił, Kornel Morawiecki miał jasno sprecyzowany pogląd: "kraj, w którym nie z naszej woli stacjonuje kilkaset tysięcy obcych żołnierzy, w którym władze są dyktowane z innego wielkiego mocarstw, gdzie władze dostają rozkaz, co mają robić, to nie jest kraj niepodległy".

Morawieckiego seniora żegnał prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Kornel Morawiecki łączył moralny i polityczny radykalizm z dobrocią i tolerancją, to czyniło go jednym z ojców polskiej niepodległości, tej prawdziwej. Gdy został marszałkiem seniorem Sejmu zaczął się koniec postkomunizmu i to był jego wielki triumf 

J. Kaczyński

Po zakończeniu mszy, o godz. 15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczął się ceremoniał pogrzebowy. Pogrzeb miał charakter państwowy. Marszałka seniora i ojca pożegnał Mateusz Morawiecki:

Wszystkie Twoje czyny, Twoje słowa, dobro, które dałeś innym, Twoja walka o wolność wydały wielki plon; on rośnie, potężnieje. Twoje czyny, Twoje dobro, wszystko co zostawiłeś nam w szerszym i węższym wymiarze jest silniejsze od śmierci. 

premier Mateusz Morawiecki, na pogrzebie ojca

Zobacz także

Złożył też osobiste zobowiązanie. Żegnając ojca powiedział.

Płaczemy, ale w tych łzach, tak, jak tego pragnąłeś, niesiemy dalej Polskę "jak żagiew, jak płomienie". Niesiemy ją ku przyszłości, ku nowym obszarom, epokom i wyzwaniom. Polskę wolną i czystą jak łza, prawą i sprawiedliwą, na pożytek nam i przyszłym pokoleniom, na chwałę Bogu

premier Mateusz Morawiecki

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, zmarł w poniedziałek. Miał 78 lat.

RadioZET.pl/ PAP