Zamknij
Pogrzeb posła PiS Stefana Strzałkowskiego. Kaczyński: Był człowiekiem dobrej zmiany
7 Zobacz galerię
fot. PAP/Marcin Bielecki

Stefan Strzałkowski został pochowany w sobotę na Cmentarzu Komunalnym w Pękaninie koło Białogardu. Posła PiS podczas uroczystości pogrzebowych pożegnał i wspominał m.in. Jarosław Kaczyński. "Uczynił dla Białogardu bardzo wiele dobrego. Zapisał się w dziejach tej ziemi złotymi głoskami" - mówił prezes PiS.

Poseł PiS Stefan Strzałkowski zmarł 8 listopada w szpitalu MSWiA w Warszawie w wieku 62 lat. - Przyszło mi pożegnać człowieka, który (...) przeszedł życie, dobrze czyniąc. Przeszedł życie to prywatne, to rodzinne i przeszedł życie angażując się w sprawy publiczne, sprawy publiczne tej ziemi, trudnej ziemi i w sprawy publiczne naszej ojczyzny – mówił w sobotę na pogrzebie posła  Jarosław Kaczyński, przypominając zgromadzonym, że zmarły był nie tylko politykiem, ale też nauczycielem i dyrektorem szkoły.

Mógł iść drogą, też przecież wzbudzającą szacunek i bardzo społecznie ważną, ale podjął się zadań trudniejszych, zadań związanych z życiem publicznym, zadań związanych z tym wszystkim, co miało tej ziemi służyć. I służył jej, jako pierwszy starosta (...), służył jej następnie jako burmistrz tego miasta przez siedem lat i w końcu służył ojczyźnie jako poseł. Służył dobrze

- powiedział Kaczyński i podkreślił, że Strzałkowski bardzo wiele zrobił dla regionu, miasta i jego mieszkańców.

Nie bał się być dobry, nie bał się być, kiedy trzeba, twardy, i dzięki temu uczynił dla Białogardu bardzo wiele dobrego. Zapisał się w dziejach tej ziemi złotymi głoskami

- dodał prezes Prawa i Sprawiedliwości.

"Żegnamy go z bólem, z wielkim bólem, z przeświadczeniem, że jego przedwczesna, bardzo przedwczesna śmierć była ciosem nie tylko dla najbliższych, nie tylko dla rodziny, nie tylko dla tych, którzy go znali, kochali, czy lubili, ale także dla tego miasta, tej ziemi i dla naszej społeczności, dla tych wszystkich, którzy chcą by Polska zmieniała się ku lepszemu. Był człowiekiem dobrej zmiany i tej zmianie służył" - powiedział Kaczyński.

Zobacz także

Stefan Strzałkowski – kim był zmarły poseł PiS?

Stefan Strzałkowski zmarł 8 listopada w wieku 62 lat. Przez 20 lat był związany z oświatą, pracował jako nauczyciel i dyrektor szkoły. W latach 1998-2002 był starostą białogardzkim, następnie, do 2009 r., burmistrzem Białogardu.

W wyborach parlamentarnych w 2007 r. startował do Sejmu z listy PiS. Nie uzyskał wówczas mandatu posła. Objął go po śmierci Mariana Golińskiego w 2009 r. W Sejmie zasiadał także przez dwie kolejne kadencje - po wyborach w 2011 i w 2015 r. W 2004 r. otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.

Stefan Strzałkowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę za wybitne osiągnięcia podejmowane z pożytkiem dla kraju w działalności państwowej i publicznej. Odznaczenie podczas uroczystości pogrzebowej odebrała żona zmarłego z rąk wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca. Jej również flagę państwową przekazał przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej poseł Michał Jach.