Zamknij

Twierdził, że zostawia TVP "u szczytu potęgi". Polacy ocenili telewizję Kurskiego

18.09.2022 12:44
Jacek Kurski
fot. Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Jacek Kurski, odchodząc z funkcji prezesa TVP, twierdził, że zostawia państwową telewizję "u szczytu potęgi" i "wspaniałą, jak nigdy". Sondaż, który opublikowała Wirtualna Polska, przeczy jednak optymistycznym wypowiedziom byłego szefa publicznej telewizji. Jego rządy negatywnie ocenia prawie 60 proc. badanych.

Jacek Kurski nie jest już prezesem Telewizji Polskiej. Na początku września, decyzją Rady Mediów Narodowych, został odwołany ze stanowiska. Zastąpił go Mateusz Matyszkowicz, były szef TVP Kultura. 

Jacek Kurski odwołany z funkcji szefa TVP. Twierdzi, że zostawia ją "u szczytu potęgi"

"Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną, przestałem być prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania" - napisał wówczas Kurski na Twitterze.

"Telewizja, której oddałem siedem ostatnich lat, jest dziś u szczytu potęgi, wspaniała jak nigdy. Z serca dziękuję widzom i ludziom TVP" - dodał w tym samym wpisie.

Czy faktycznie słowa o "szczycie potęgi" mają pokrycie w rzeczywistości? I czy Polacy są telewizją państwową zachwyceni w równym stopniu, jak jej dotychczasowy szef? Okazuje się, że niekoniecznie.

Polacy ocenili TVP za rządów Kurskiego. Większość ma "negatywną" opinię

Z badania, które przeprowadzono na panelu Ariadna, a które opublikowała Wirtualna Polska, wynika, że "większość Polaków negatywnie ocenia działalność telewizji publicznej w okresie, gdy zarządzał nią Jacek Kurski".

Uważa tak aż 56 proc, ankietowanych, z czego 42 proc. wyraża o TVP opinię "zdecydowanie negatywną". Jedynie 20 proc. respondentów ocenia publiczną telewizję pozytywnie ("zdecydowanie pozytywnie" jeszcze mniej, bo tylko 7 proc.). 24 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

W sondażu zapytano również, czy i jak zmieniły się preferencje widzów po tym, jak Kurski objął rządy na Woronicza. Prawie połowa badanych - bo 45 proc. - "całkowicie przestała oglądać" TVP od 2016 roku. 19 proc. ogląda ją "znacznie rzadziej". Odpowiedzi "częściej" i "znacznie częściej niż przedtem" wskazało kolejne 4 i 3 proc. uczestników panelu.

RadioZET.pl/wp.pl/Twitter

C