Zamknij

Reuters: Polska i Węgry zgodziły się na budżetową propozycję Niemiec

09.12.2020 14:27

Polska i Węgry wstępnie zgodziły się na budżetową propozycję Niemiec - informuje Reuters. Potwierdzenie tej informacji oznaczałoby koniec długiego sporu wokół projektu nowego unijnego budżetu i polsko-węgierskiego sprzeciwu.

Polska i Węgry zgodziły się na budżet UE
fot. Piotr Jaruga /REPORTER

Unia Europejska. Polska i Węgry wstępnie zaakceptowały propozycję budżetu UE zaproponowaną przez prezydencję niemiecką - podaje Reuters.

Według informacji agencji, teraz oczekiwana jest zgoda państw, które szczególnie sceptycznie podchodziły do polsko-węgierskiego weta.

Reuters: Polska i Węgry zgodziły się na budżet UE zaproponowany przez Niemcy

Informacje te zdementował jednak rzecznik rządu. - Polska i Węgry wypracowały wspólne ramy negocjacyjne. Na ten moment nie ma jeszcze porozumienia w ramach UE - informował PAP w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

loader

W czwartek unijni liderzy na szczycie RE w Brukseli podejmą próbę znalezienia kompromisu w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, który musi być przyjęty w pakiecie z funduszem odbudowy wartym 1,8 bln euro oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności. Polska i Węgry sprzeciwiają się rozporządzeniu dotyczącym mechanizmu warunkowości.

Zobacz także

We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem, w którym wzięli udział również wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Rzecznik rządu poinformował, że do rozmów dołączyli również lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i szef Porozumienia Jarosław Gowin.

Orban pytany o to, czy Polska i Węgry zaprezentują wspólne stanowisko na najbliższym szczycie UE, odparł, że są na to "większe gwarancje niż 100 procent". "Polska i Węgry mają szansę, żeby osiągnąć cel, który sobie ustanowiliśmy" - zapewnił Orban.

RadioZET.pl/ Reuters/ PAP