Polska sercem Europy? Według PO – raczej ogonem

Magdalena Kulej
25.03.2019 14:26
Polska sercem Europy? Według PO – raczej ogonem
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Polska pod rządami PiS stała się „ogonem Europy” – ocenili w poniedziałek politycy PO. Zapowiedzieli też, że doprowadzą do audytu działalności posłów PiS w PE tak, aby Polacy mogli „na własne oczy” zobaczyć, że głos oddany na PiS jest głosem straconym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w sobotę w Wieluniu m.in., że wybory europejskie mają „swoje zupełnie autonomiczne znaczenie”.

– Po prostu jest rzeczą bardzo istotną, ilu będzie naszych reprezentantów w Unii Europejskiej, w Parlamencie Europejskim no i oczywiście, jacy oni będą – podkreślił lider PiS. „Oni – PO, PSL – są tam od lat i co dla Polski zdziałali poza pewnymi sukcesami personalnymi?” – pytał Kaczyński.

Zobacz także

Tymczasem posłowie PO-KO będą prostować wszystkie kłamstwa PiS, które – jak mówił w poniedziałek poseł Andrzej Halicki – zaczynają się pojawiać w związku z kampanią europejską.

– Jarosław Kaczyński próbuje wmawiać Polakom, że będzie skuteczniejszy, że będzie tworzyć międzynarodówkę, która wzmocni pozycję Polski. Nic bardziej mylnego, nic bardziej kłamliwego, niż te zdania, które ostatnio usłyszeliśmy. Jarosław Kaczyński Unię chce demontować – przekonywał.

Zobacz także

Polska sercem/ogonem Europy

– Jarosław Kaczyński i jego partia chcą iść do Europy pod hasłem „Polska sercem Europy”. Ale czy można mówić, że PiS pod tym hasłem w sposób szczery i uczciwy chce budować Europę? Czy można mówić, że sercem Europy jest pani Krystyna Pawłowicz, która pluje na flagę unijną? Czy można mówić, że sercem Europy są afery korupcyjne w Komisji Nadzoru Finansowego, skandaliczne zarobki w NBP czy w ogóle wielowymiarowa afera Srebrnej – pytał europoseł Dariusz Rosati z PO.

Jak ocenił, „Polska pod rządami PiS jest ogonem Europy”. „I my to chcemy zmienić” – zadeklarował.

Rosati zapowiedział też, że PO dokona pełnego audytu działalności posłów PiS w Parlamencie Europejskim. „Tak, żeby Polacy mogli na własne oczy zobaczyć, że głos oddany na tych ludzi jest głosem straconym, że oni po prostu w żaden sposób nie bronią polskich interesów, mimo że tu w kraju mają oczywiście cały czas na ustach frazesy patriotyczne” – powiedział Rosati.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MK