Zamknij

Polska wyśle misję medyczną do USA. Kulisy rozmowy Dudy z Trumpem

18.04.2020 18:06
Polska wyśle misję medyczną do USA. Kulisy rozmowy Dudy z Trumpem
fot. AP/Associated Press/East News

Prezydent Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Trumpem m.in. o współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, zaangażowaniu NATO w walce z koronawirusem i współpracy gospodarczej - przekazał szef kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Polska wysyła wojskową misję medyczną do Chicago, żeby wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia i aby zdobyć doświadczenie w leczeniu pacjentów zarażonych koronawirusem – przekazał również Szczerski.

Rozmowa dotyczyła "trzech zadań"

Szczerski poinformował w nagraniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej, że prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump odbyli w sobotę półgodzinną rozmowę telefoniczną. Jak przekazał, odbyła się ona z inicjatywy amerykańskiego przywódcy.

Zobacz także

Szef gabinetu prezydenta poinformował, że rozmowa dotyczyła trzech zagadnień: współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, zaangażowania NATO w walce z koronawirusem oraz współpracy gospodarczej w zwalczaniu ekonomicznych konsekwencji epidemii koronawirusa.

Jeśli chodzi o współpracę dwustronną, mówił Szczerski, poruszono trzy tematy. Pierwszym z nich jest współpraca instytutów badawczych Polski i USA w badaniach nad szczepionką i lekiem na koronawirusa.

Zobacz także

Tutaj jest deklaracja otwartości strony amerykańskiej na współpracę z polskimi ekspertami i wspólnych badań nad szczepionką i lekiem na tę chorobę

podkreślił minister.

Zobacz także

Po drugie, kwestia nowoczesnych, szybkich testów na koronawirusa, które Polska chce pozyskać z USA. Tu jest otwartość strony amerykańskiej na taką współpracę w dostarczeniu do Polski tych nowoczesnych testów

- przekazał Szczerski.

Zobacz także

Trzecia kwestia odnosząca się do współpracy dwustronnej - poinformował Szczerski - dotyczy wysłania polskiej misji medycznej do Chicago w stanie Illinois. Jak mówił, polscy medycy mają wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, a także odbyć praktykę w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem.

Jest szansa na to, że ta dramatyczna sytuacja, jaka ma dzisiaj miejsce na świecie jeszcze bardziej pogłębi relacje polsko-amerykańskie

- dodał Szczerski.

RadioZET.pl/PAP