Zamknij

Polska weźmie udział w misji wojskowej? W tle konflikt Iranu i Wielkiej Brytanii

24.07.2019 23:50
Misja wojskowa
fot. EAST NEWS

Polska przygląda się propozycji utworzenia misji wojskowej w cieśninie Ormuz – podało w środę polskie MSZ na Twitterze. Sytuacja ma związek z kryzysem między Wielką Brytanią a Iranem. Władze drugiego z krajów przejęły niedawno brytyjski tankowiec z całą załogą.

Z inicjatywą międzynarodowej misji wystąpił w poniedziałek b. szef brytyjskiego MSZ Jeremy Hunt. Zaproponował misję, która chroniłaby statki handlowe w cieśninie Ormuz. To szczególnie ważny dla świata rejon – transportuje się tędy jedną piątą zasobów ropy naftowej.

Polska uważnie przygląda się propozycji UK utworzenia misji wojskowej w Cieśninie Ormuz

komunikat polskiego MSZ na Twitterze

To pierwsza tak wyrazista deklaracja polskiej strony w tej sprawie.

Propozycja Wielkiej Brytanii związana jest z przechwyceniem przez Iran w miniony piątek statku Stena Impero, właśnie w cieśninie Ormuz. Sprawa komentowana jest jako odwet wobec Brytyjczyków, którzy przejęli w czerwcu irański tankowiec w Gibraltarze, posądzając załogę o pomoc dla Syrii, objętej sankcjami gospodarczymi UE.

Jak informowała agencja Reuters - pomysł Hunta wsparły już Francja, Włochy, Holandia i Dania. Zainteresowanie wyraziły, poza Polską, Hiszpania, Niemcy i Szwecja. Misją morską prowadziłoby francusko-brytyjskie dowództwo. Brytyjczycy liczą na kooperację państw, nie Unii Europejskiej, czy NATO.

Zobacz także

Wiceszef irańskiego MSZ Abbas Aragczi oświadczył we wtorek, że Iran „zapewni bezpieczeństwo żeglugi w Zatoce Perskiej.

RadioZET.pl/PAP