Zamknij

Wojewoda kontra władze Sopotu. Spór o 856 tys. zł na opiekę niepełnosprawnych

19.07.2019 11:14
Wojewoda kontra władze Sopotu. Spór o 856 tys. zł na opiekę niepełnosprawnych
fot. Dariusz LEWANDOWSKI/East News

Wojewoda pomorski wydał decyzję, w której domaga się od władz Sopotu zwrotu do budżetu państwa ponad 846 tysięcy złotych z odsetkami. Dariusz Drelich twierdzi, że władze miasta niezgodnie z prawem dysponowały pieniądze opiekunom osób z niepełnosprawnością.

Wojewoda Dariusz Drelich oczekuje, że władze Sopotu zwrócą do Skarbu Państwa ponad 846 tys. zł. Jak dowiaduje się Radio ZET, chodzi o pieniądze wypłacone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej opiekunom osób niepełnosprawnych. Wojewoda Dariusz Drelich twierdzi, że zostały one wydane niezgodnie z prawem.

Zobacz także

Władze Sopotu wypłacają świadczenia również opiekunom osób niepełnosprawnych, które przekroczyły 18 lat. Chodzi o 41 osób. Miasto stosuje wyrok TK z 2014 roku, który orzekł, że różnicowanie osób niepełnosprawnych ze względu na wiek jest niezgodne z konstytucją. 

Decyzja wojewody to efekt kontroli w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie między 27 kwietnia a 11 maja 2018 roku.

„Zespół Kontrolny Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego uznał, że przyznawanie i wypłata świadczeń pielęgnacyjnych opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych, których niepełnosprawność powstała po ukończeniu odpowiednio 18. lub 25. roku życia w przypadku nauki w szkole lub szkole wyższej, jest działaniem niezgodnym z obowiązującymi przepisami prawa” – czytamy w decyzji Dariusza Drelicha.

W decyzji wojewody nie ma ani słowa o tym, że ani rząd, ani Sejm od prawie pięciu lat nie zadbały o znowelizowanie przepisu.

RadioZET.pl/BCh