Zamknij

Porażka Tadeusza Rydzyka. Jego fundacja przegrała w sądzie z 16-latkiem

04.08.2022 17:40
tadeusz rydzyk
fot. Karol Porwich /East News

Fundacja Tadeusza Rydzyka przegrała proces z 16-latkiem - informuje Noizz.pl. Maciej Rauhut domagał się od redemptorysty udostępnienia informacji publicznej związanej z działalnością organizacji. Nastolatek wnioskował o listę wpłat z państwowych instytucji i spółek, które od 2016 roku trafiały na konto Lux Veritatis.

16-letni Maciej Rauhut z Krapkowic chciał poznać listę wpłat z państwowych instytucji i spółek, które od 2016 roku trafiały na konto fundacji Tadeusza Rydzyka. Powoływał się przy tym na dostęp do informacji publicznej.

- Otrzymałem odpowiedź, ale niekompletną, jedynie wyrywki. Dlatego razem z moim prawnikiem wysłaliśmy ponaglenia do odesłania reszty dokumentów. Otrzymaliśmy odpowiedź, że reszta z nich nie jest ważna i według nich nie kwalifikuje się jako informacja publiczna, bo "nie jest to informacja użyteczna dla społeczeństwa" - mówił w rozmowie z portalem Noizz.pl.

Tadeusz Rydzyk przegrał w sądzie z 16-latkiem

16-latek przekazał, że wygrał proces z fundacją Lux Veritatis i teraz będzie ona musiała udostępnić mu dane, o które wnioskował. Poza tym fundacja musi też pokryć koszty postępowania.

ZOBACZ TAKŻE: Rydzyk i SB. Tomasz Piątek ujawnia tajemnice dyrektora Radia Maryja

Rauhut tłumaczy, że  zainspirowała go podobna sprawa, którą wygrała organizacja Watchdog Polska. W marcu br. sąd skazał Lidię Kochanowicz-Mańk z zarządu fundacji Lux Veritatis na 3 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok za to, że Fundacja nie udostępniła organizacji informacji publicznej o jej wydatkach finansowanych ze środków publicznych. 

O 16-latku zrobiło się głośno w listopadzie 2020 roku. Maciej Rauhut został wtedy posądzony przez policję o organizowanie manifestacji w związku ze Strajkiem Kobiet, bo dzień przed tzw. spacerem udostępnił na Facebooku opis tego wydarzenia. Policjanci, przekonani o demoralizacji nastolatka, skierowali wniosek do sądu rodzinnego. Ten jednak został odrzucony.

RadioZET.pl/ Noizz

C