Zamknij

Koniec kryzysu w Zjednoczonej Prawicy. Kaczyński dogadał się z Ziobrą i Gowinem

26.09.2020 12:51
oświadczenie Zjednoczonej Prawicy
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Liderzy Zjednoczonej Prawicy, Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro podpisali w sobotę porozumienie koalicyjne. - Bardzo cieszę się, że doszło do potwierdzenia naszej jedności i stabilności. To porozumienie jest także potwierdzeniem realizacji naszego programu. Zwyciężyła odpowiedzialność. Zwyciężyła Polska - komentował podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Podpisanie porozumienia przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i szefa Porozumienia Jarosława Gowina odbyło się w sobotę po południu w siedzibie PiS przy ul Nowogrodzkiej w Warszawie. Obecny był również premier Mateusz Morawiecki. Szczegółów porozumienia na razie nie podano.

- Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii, bo mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych i jestem zupełnie pewien, że to będą lata dobrze wykorzystane dla Polski - powiedział prezes PiS tuż przed podpisaniem porozumienia. Kaczyński zaznaczył, że "różne mogą być okoliczności, bo wiemy, jaki jest dzisiaj świat, jaka jest sytuacja, ale z całą pewnością wszystko, co będzie możliwe dla umocnienia naszej wspólnoty i poprawy losu każdego obywatela będzie uczynione". - Nasze porozumienie jest tego gwarancją - oświadczył szef PiS. Podziękował koalicjantom powtarzając, że bardzo cieszy się z porozumienia. - Wierzę w to, co przed chwilą powiedziałem - przed nami dobra przyszłość - powiedział Kaczyński.

Gowin stwierdził, że "siłą Zjednoczonej Prawicy zawsze był pluralizm". - A równocześnie siłą naszego obozu jest wewnętrzna jedność, którą dzisiaj potwierdzamy - dodał. Oświadczył, że koalicjanci poczynili ustalenia w kwestii nowego programu rządowego na najbliższe trzy lata i co do nowej struktury rządu, która ma być "bardziej skondensowana". - Będzie mniej resortów, dzięki temu rząd z całą pewnością będzie funkcjonował sprawniej - powiedział Gowin. Z kolei Ziobro powiedział, że czas pokazał iż minione pięć lat, były to "dobre lata dla Polski". - Dlatego mamy prawo wnioskować, że kolejne lata, które przed nami - trzy, i ufam, następne - to też dobry czas, ale wtedy i tylko wtedy, jeśli będziemy zgodnie współpracować szanując decyzje Polaków, którzy postawili na Zjednoczoną Prawicę, szanując wzajemnie swoją podmiotowość i szanując wspólne cele, jakie wyznaczyliśmy sobie - podkreślał szef Solidarnej Polski.

Natomiast Morawiecki podkreślał, że porozumienie Zjednoczonej Prawicy, to potwierdzenie "zobowiązań wobec milionów wyborców". "I w sumie porozumienie również właśnie z naszymi wyborcami co do realizacji naszego programu w kolejnych trzech latach" - dodał. "Mamy stabilny rząd, mamy stabilną większość parlamentarną, mamy program, przystępujemy do kolejnej fazy realizacji naszego programu dla dobra obywateli polskich, dla dobra Polski" - powiedział premier dodając, że "zwyciężyła odpowiedzialność, zwyciężyła Polska".

Porozumienie w Zjednoczonej Prawicy. Nieoficjalne ustalenia

Z dotychczasowych informacji dotyczących ustaleń koalicyjnych udzielnych przez polityków PiS wynika, że Jarosław Kaczyński miałby wejść do rządu jako wicepremier. Jeden z polityków PiS poinformował PAP po czwartkowym spotkaniu kierownictwa partii o ustaleniu, że prezes PiS będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.

Ponadto efektem toczonych w minionych dniach negocjacji ma być objęcie po jednej tece ministerialnej przez przedstawicieli Porozumienia i Solidarnej Polski. Liczba ministerstw, obecnie jest ich 20, ma zostać zmniejszona, część resortów ma być połączona.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP