Zamknij

Porozumienie grozi wyjściem z koalicji. "Nie ma na to naszej zgody"

03.08.2021 10:44
Anna Kornecka i Jarosław Gowin
fot. Lukasz Piecyk/REPORTER

Porozumienie nie wyklucza wyjścia z kolacji w ramach protestu przeciwko rozwiązaniom proponowanym w Polskim Ładzie. - Sprzeciwiamy się gwałtownej podwyżce podatków - powiedziała we wtorek wiceminister rozwoju Anna Kornecka. Jak dodała, to może być koniec Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy, "jeśli tego będzie wymagała sytuacja". Skomentowała także kwestię podwyżek dla polityków.

  1. Podwyżki podatków dla Polaków. "Na to nie ma naszej zgody"
  2. Koalicja rozbije się o Polski Ład? Wiceminister rozwoju: rozwiązań w takim kształcie nie poprzemy

Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o podwyżkach dla polityków. Zakłada ono wzrost pensji m.in. premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym wiceministrów. Kwestia podwyżek była jednym z tematów rozmowy wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anny Korneckiej w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

- Ja przyszłam do pracy w rządzie nie dla pieniędzy. Natomiast wynagrodzenie, które otrzymują osoby zajmujące kierownicze stanowiska w państwie, są jednymi z najniższych w całej Europie - powiedziała w TVN24. Wiceminister dodała, że te wynagrodzenia muszą się zmienić, "jeżeli chcemy mieć profesjonalnych specjalistów, ekonomistów, prawników pracujących w rządzie".

Kornecka podkreśliła, że ani ona, ani żaden inny wiceminister "nie zabiegali o te podwyżki". - Jest mi trudno to komentować. To decyzja premiera i prezydenta. Nikt z nami tego nie konsultował, nie pytał o zdanie - zaznaczyła.

Podwyżki podatków dla Polaków. "Na to nie ma naszej zgody"

Wiceminister rozwoju podkreśliła jednocześnie, że "nie wyobraża sobie, by podwyżki wynagrodzenia dla klasy politycznej były skorelowane z podwyżką podatków dla Polaków".

- Porozumienie bardzo jasno stawia granice i mówi, że sprzeciwiamy się tak gwałtownej podwyżce podatków. PiS mówi, "tylko dla określonej grupy przedsiębiorców". Nie, ta określona grupa przedsiębiorców świadczy usługi, sprzedaje towary każdemu Polakowi w naszym kraju. Nie ma na to naszej zgody - powiedziała Kornecka w TVN24.

Jej zdaniem, teza o tym, że 90 proc. Polaków zyska na podwyższeniu podatków dla przedsiębiorców, jest nieprawdziwa. - Wszystkie wyliczenia pokazują, że nawet podatnicy ci najmniejsi, którzy rozliczają się kartą podatkową, oni też na tych rozwiązaniach tracą. Tracą bardzo wiele, bo to nie jest 50-100 zł miesięcznie, to są bardzo często kwoty w tysiącach złotych - podkreśliła.

Koalicja rozbije się o Polski Ład? Wiceminister rozwoju: rozwiązań w takim kształcie nie poprzemy

Według Anny Korneckiej proponowane rozwiązania mogą szkodzić dużej liczbie Polaków. - Najważniejsze jest, żeby nie podwyższać podatków w najtrudniejszym gospodarczo momencie w naszym kraju. Dlatego protestujemy, dlatego zapowiadamy, że takich rozwiązań w takim kształcie nie poprzemy - mówiła w "Jeden na jeden".

- Jeśli tego będzie wymagała sytuacja i trzeba będzie zakończyć ten projekt właśnie na protestowaniu przeciwko podwyższeniu podatków, to prawdopodobnie będzie to nasz koniec w Zjednoczonej Prawicy - zapowiedziała.

W poniedziałek przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy podatkowej, będącej elementem Polskiego Ładu, został skierowany do konsultacji publicznych. Projekt MF przewiduje m.in., że przedsiębiorcy będą płacić składkę zdrowotną na takim samym poziomie jak pracownicy. Nie będzie też możliwości odliczenia składki od podatku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/TVN24/PAP/Mateusz Mikowski