Zamknij

Porozumienie totalnie rozbite. Żalek: Gowin od tygodnia unika spotkania z nami

06.05.2020 13:40
Jarosław Gowin
fot. Jacek DOMINSKI/ REPORTER

Porozumienie Gowina coraz bardziej podzielone w sprawie wyborów korespondencyjnych. Jak poinformował poseł tej partii Jacek Żalek, Jarosław Gowin od tygodnia unika spotkania ze swoimi posłami. Żalek zapowiada ponadto, że poprze ustawę PiS o tzw. "wyborach kopertowych".

Porozumienie Gowina przetrwa jako partia sejmowe głosowania ws. wyborów korespondencyjnych? Jacek Żalek pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy zagłosuje przeciwko wnioskowi Senatu o odrzucenie ustawy o wyborach prezydenckich odparł: "Konsekwentnie jestem za tym, żeby Polacy mieli możliwość bezpiecznego głosowania". "W dobie światowej pandemii musimy stworzyć warunki do tego, żeby każdy mógł skorzystać ze swojego kardynalnego prawa wyboru głowy państwa i w każdych innych wyborach, żeby mógł bezpiecznie oddać swój głos" - dodał poseł.

Na uwagę, że obecnie obowiązują przepisy, które nie pozwalają na powszechne wybory korespondencyjne, odpowiedział: "w parlamencie będziemy próbowali przyjąć tę ustawę odrzucając sprzeciw Senatu". Dopytywany, ilu jest takich posłów w Porozumieniu jak on, Żalek przyznał, że "każdy z posłów Porozumienia będzie musiał rozważyć, czy chce być lojalny wobec swoich wyborców, wobec obozu Zjednoczonej Prawicy". "I przede wszystkim, czy chce wziąć odpowiedzialność za Polskę w dobie największego kryzysu gospodarczego, czy ma jakieś inne interesy" - zaznaczył.

Porozumienie podzielone. Żalek: Gowin unika spotkania z nami

Na pytanie, jakie interesy ma lider Porozumienia Jarosław Gowin, odparł, że należy o to pytać jego. Dopytywany, czy Gowin działa wbrew swoim wyborcom, odpowiedział: "Dwukrotnie braliśmy udział jako Porozumienie w wyborach obozu Zjednoczonej Prawicy, startując z list Prawa i Sprawiedliwości i dwukrotnie składaliśmy deklaracje, że będziemy lojalnie, wspólnie z partnerami podejmować decyzję dla dobra Polski".

Polityk Porozumienia został zapytany o doniesienia, że w środę lider Porozumienia negocjuje z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, żeby wprowadzić w Polsce stan klęski żywiołowej, a wybory prezydenckie odbyły się w sierpniu. Według Żalka stanowisko Porozumienia jest takie, że 23 maja odbywają się wybory prezydenckie metodą tradycyjną. Na uwagę, że to się zmieniło, powiedział: "Przykro mi, że Jarosław Gowin nie komunikuje się ze swoimi posłami. Gdybym miał spotkania z Jarosławem Gowinem, który od ponad tygodnia unika spotkania ze swoimi posłami, myślę, że byłbym w stanie go przekonać".

Zobacz także

"Mam nadzieję, że do tego spotkania dojdzie i jestem przekonany, że Jarosław Gowin, który hołduje zasadom republikańskim, zechce wysłuchać swoich posłów i podejmie decyzje w zgodzie z większością tych głosów, które usłyszymy na spotkaniu parlamentarzystów Porozumienia" - podkreślił Żalek.

Zobacz także

RadioZET.pl/ PAP

C