Zamknij

Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą? Jest decyzja Porozumienia

07.08.2021 15:37
Jarosław Gowin
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Porozumienie wyjdzie z koalicji? Jest komunikat w tej sprawie - partia stawia warunki Jarosławowi Kaczyńskiemu. - Nie poprzemy zmian podatkowych, zmian w finansowaniu samorządów i zmian w prawie medialnym bez uwzględnienia naszych postulatów; od tego uzależniamy nasze pozostanie w Zjednoczonej Prawicy - oświadczył w sobotę zarząd Porozumienia Jarosława Gowina.

Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą? W sobotę w południe rozpoczęło się posiedzenie zarządu Porozumienia, podczas którego politycy tego ugrupowania mieli zdecydować o dalszej współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy. Oświadczenie zarządu partii zaprezentowali na Twitterze jego rzeczniczka Magdalena Sroka oraz wicerzecznik Jan Strzeżek.

Porozumienie zostaje w koalicji, ale stawia ultimatum

" Porozumienie – wyrażając pełne poparcie dla wielu rozwiązań programowych Polskiego Ładu, na czele z postulowanym przez nas od lat podniesieniem kwoty wolnej – nie godzi się na drastyczne podniesienie podatków i danin dla milionów ciężko pracujących Polaków" - przekazano w oświadczeniu dla mediów po posiedzeniu zarządu partii.

Porozumienie domaga się również - jak czytamy - "uzupełnienia Polskiego Ładu o rozwiązania, które zagwarantują stabilność finansową samorządów".

W oświadczeniu politycy formacji Jarosława Gowina odnieśli się też do projektu noweli ustawy medialnej przygotowanej przez posłów PiS. "Porozumienie – wyrażając pełne wsparcie dla idei uporządkowania i zabezpieczenia polskiego rynku medialnego – nie godzi się na zaproponowany kształt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, czyli tzw. lex TVN" - czytamy.

Według polityków Porozumienia "zmiany te narażają nasze państwo na zarzut naruszania zasady wolności mediów, odpychają od Polski potencjalnych inwestorów, a przede wszystkim uderzają w nasz sojusz z USA, stanowiący podstawową gwarancję bezpieczeństwa Polski".

"W każdym z tych trzech przypadków przedstawiliśmy naszym koalicjantom konkretne rozwiązania naprawcze. Oczekujemy na podjęcie rozmów na ich temat" - oświadczył zarząd Porozumienia.

"Nie poprzemy zmian podatkowych, zmian w finansowaniu samorządów i zmian w prawie medialnym bez uwzględnienia naszych postulatów. Od tego uzależniamy nasze pozostanie w Zjednoczonej Prawicy. Bo w polityce jesteśmy po to, aby budować lepszą przyszłość dla Polski i Polaków, a nie trwać przy władzy za wszelką cenę" - podkreślono.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Mateusz Roszak, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka