Zamknij

Poseł KO wszedł na mównicę i...zaczął śpiewać hymn. "Hucpa"

12.11.2019 20:35
Cezary Tomczyk
fot. Cezary Tomczyk (z prawej) i Elżbieta Witek/PAP

To zwycięstwo w Senacie dedykujemy wszystkim Polakom, bo każdy głos miał znaczenie - powiedział po wyborze Tomasza Grodzkiego na urząd marszałka Sejmu jego kolega z Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk. Po tym stwierdzeniu poseł KO zaczął...śpiewać hymn Polski. W sieci już pojawiły się krytyczne komentarze dotyczące tego gestu, a nawet sugestia, że Tomczyk nie zna tekstu "Mazurka Dąbrowskiego". 

We wtorek zainaugurowano IX kadencję Sejmu RP. Pierwsze posiedzenie prowadził marszałek senior Antoni Macierewicz, a swoje przemówienia wygłosili prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a na marszałka izby niższej wybrana została piastująca ten urząd od sierpnia bieżącego roku. 

Zobacz także

Wybrano także pięcioro wicemarszałków izby niższej. Zostali nimi: Małgorzata Gosiewska, Ryszard Terlecki (obydwoje z PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), Włodzimierz Czarzasty (Lewica) oraz Piotr Zgorzelski (PSL-KP). Swojego przedstawiciela w Prezydium Sejmu nie będzie miała Konfederacja, gdyż z uwagi na fakt, iż wprowadziła na Wiejską zaledwie 11 posłów, nie mogła stworzyć klubu poselskiego. 

Poseł KO śpiewa hymn w Sejmie

Przed wyborem wicemarszałków, Cezary Tomczyk (KO) pogratulował Tomaszowi Grodzkiemu wyboru na stanowisko marszałka Senatu. - Polska zyskała strażnika konstytucji. Bez Senatu konstytucja nie może być zmieniona. Naród przemówił. Nie wygrał senator Grodzki, wygrali Polacy. To zwycięstwo w Senacie dedykujemy wszystkim Polakom, bo każdy głos miał znaczenie – powiedział. 

Zobacz także

Następnie poseł opozycji złożył wniosek formalny o wspólne odśpiewanie hymnu i...zaintonował go. Wszyscy posłowie powstali, posłowie PiS w przeważającej większości jednak nie śpiewali.

W czasie śpiewania hymnu salę obrad opuścili posłowie Konfederacji. "Cynicznie wykorzystany przez KO hymn narodowy miał być odśpiewany z powodu... zwycięstwa ich kandydata w Senacie w walce o stołek marszałka Senatu. Posłowie koła Konfederacja nie chcąc uczestniczyć w tym nielicującym z powagą hymnu zachowaniem opuścili salę obrad na czas tej hucpy" - napisał poseł Konrad Berkowicz na Twitterze.

Sytuację skomentował też wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. "Opozycja postanowiła instrumentalnie wykorzystać hymn Polski, co jest przykre. Dodatkowo przykrość pogłębia fakt, że konieczne było zerkanie do tekstu, wyświetlanego na ekranie telefonu" - napisał na Twitterze.

RadioZET.pl/PAP/Twitter