PO-KO apeluje do prezydenta Dudy o weto ustawy. „Zagrożenie dla systemu karnego”

25.06.2019 13:01
PO-KO apeluje do prezydenta Dudy o weto ustawy. „Zagrożenie dla systemu karnego”
fot. Jan BIELECKI/East News

Posłowie PO-KO apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał nowelizacji Kodeksu karnego. Ich zdaniem ustawa została uchwalona przez Sejm niezgodnie z regulaminem, co może skutkować podważaniem wyroków polskich sądów w przyszłości.

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego w trybie niekodeksowym w tempie błyskawicznym. Nowela wpłynęła do Sejmu 14 maja, a izba przyjęła ustawę zaledwie w dwa dni. Szybkie tempo prac umożliwiła decyzja marszałka Sejmu o procedowaniu w trybie zwykłym, a nie kodeksowym. Zdaniem posłów opozycji było to złamanie regulaminu Sejmu. Parlamentarzyści PO-KO zaapelowali dziś do prezydenta, by z tego powodu zawetował nowelę Kodeksu karnego.

To powoduje, że wszystkie wyroki, które zapadną kiedyś na podstawie tego kodeksu, będą mogły być uchylone, jeżeli Trybunał Konstytucyjny kiedykolwiek uzna, że ta ustawa była uchwalona niezgodnie z prawem. To ogromne zagrożenie dla polskiego systemu karnego.

Robert Kropiwnicki, poseł PO-KO

Na krytykę i to w obozie władzy zwraca uwagę inny z posłów opozycji, Arkadiusz Myrcha. Dziś o „podeptaniu” regulaminu Sejmu mówił w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera.

Zobacz także

Prezydent Andrzej Duda może podpisać ustawę, zawetować lub przekierować do sprawdzenia przez Trybunał Konstytucyjny. Według zapowiedzi wiceszefa kancelarii prezydenta Pawła Muchy decyzja zostanie podjęta do 5 lipca.

O weto ustawy apelował wcześniej Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Poza krytyką trybu i tempa prac zwracał uwagę na sprzeczny „ze standardami praw człowieka przepis z karą bezwzględnego dożywocia”.

RadioZET.pl/PAP/Twitter