Zamknij

Zwiększą się zarobki posłów. „Pierwsza tak wysoka podwyżka od wielu lat”

02.08.2019 08:03
Zwiększą się zarobki posłów. „Pierwsza tak wysoka podwyżka od wielu lat”
fot. Jan BIELECKI/East News

Zarobki polityków mają pójść w górę o ponad 600 złotych. „To pierwsza tak wysoka podwyżka od wielu lat” – informuje piątkowa „Rzeczpospolita”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Obecnie uposażenie poselskie wynosi 8016,70 złotych brutto. Dodatkowo należy doliczyć praktycznie nieopodatkowaną dietę w wysokości 2505,20 złotych, a także dodatki – jeżeli dany poseł jest członkiem niektórych komisji.

Zobacz także

Jak podaje „Rzeczpospolita”, zarobki parlamentarzystów w przyszłym roku mają wzrosnąć o 631 złotych (mowa o uposażeniu poselskim i diecie). O fakcie tym poinformowała Agnieszka Kaczmarka – szefowa Kancelarii Sejmu, w trakcie posiedzenia Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

„Pierwsza tak duża podwyżka od lat”

Gazeta donosi, że z wypowiedzi szefowej Kancelarii Sejmu wynika, iż jest to pochodną planowanej w 2020 roku przez rząd podwyżki w budżetówce. Kaczmarska tłumaczyła, że „10 lipca trafiło do Sejmu pismo ministra finansów, mówiące o wzroście wynagrodzeń na poziomie 6 procent”.

Zobacz także

– To obejmie, i tak zaplanowałam, parlamentarzystów, straż marszałkowską i pracowników. Zgodnie z tym pismem musiałam zabezpieczyć te kwoty – mówiła.

„Będzie to dla posłów pierwsza, odczuwalna podwyżka od wielu lat” – zauważają autorzy publikacji w „Rzeczypospolitej”.

Podwyżki mogą być jeszcze większe?

Dziennikarze „Rzeczypospolitej” zapytali Centrum Informacyjne Sejmu o to, czy podwyżki dla posłów są ostatecznie zaakceptowane przez kierownictwo PiS.

Zobacz także

 „Kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe jest określana corocznie w ustawie budżetowej. Projekt na 2020 rok jest dopiero opracowywany. Warto też podkreślić, że zgodnie z art. 221 Konstytucji inicjatywa ustawodawcza w zakresie ustawy budżetowej przysługuje wyłącznie Radzie Ministrów” – brzmi odpowiedź CIS.

Zobacz także

Jak z kolei twierdzą przedstawiciele opozycji, podwyżki na poziomie 6 procent mogą być jedynie wstępem. „Budżet Kancelarii Sejmu na 2020 rok jest zaskakująco wysoki i skonstruowano go tak, że znalazłyby się w nim pieniądze również na większe podniesienie płac” – powiedział dziennikarzom „Rz” Jarosław Urbaniak z  Platformy Obywatelskiej.

 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP