Zamknij

Oświadczenia majątkowe posłów. Lider PiS ponad 4 razy bogatszy

27.09.2019 11:45
Oświadczenia majątkowe posłów. Lider PiS ponad 4 razy bogatszy
fot. ---

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński jest ponad czterokrotnie bogatszy niż na początku kadencji obecnego rządu – wynika ze złożonego oświadczenia majątkowego posła. Parlamentarzyści musieli ujawnić wysokość swoich majątków w związku ze zbliżającymi się wyborami 2019 r. i końcem kadencji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak się okazuje, lider PiS ponad cztery razy zwiększył swój majątek. W 2015 roku, na początku kadencji Sejmu, Kaczyński zgromadził 15 tysięcy złotych. W złożonym po 4 latach oświadczeniu majątkowym informuje o 71 tysiącach złotych. Warto podkreślić, że jest również w posiadaniu jednej trzeciej domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych, który wart jest szacunkowo 1,5 miliona złotych. Jarosław Kaczyński spłaca także zaciągnięty w banku kredyt – pozostało mu jeszcze około 112 tysięcy złotych rat do uregulowania.

Zobacz także

Wzbogacił się także Paweł Kukiz. Na początku kadencji miał 15 tysięcy, dziś jego majątek wart jest 30 tysięcy złotych. Oprócz tego posiada 450-metrowy dom o wartości półtora miliona złotych i mieszkanie warte ok. 350 tysięcy złotych. Jak wykazuje jego oświadczenie, posiada on również teren (łąkę) o powierzchni 0,6 ha, wart 15 tysięcy zł.

Majątek Zbigniewa Ziobry

Powodów do radości pod tym względem nie ma z kolei minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. Szef Solidarnej Polski w 2015 roku, w oświadczeniu majątkowym wskazał majątek w wysokości 139 tysięcy złotych i 1,8 tysiąca euro. Pod koniec kadencji Ziobro jest posiadaczem 42 tysięcy złotych i 1,8 tysiąca euro. Ponadto w jednej trzeciej jest właścicielem domu rodzinnego o powierzchni 85,6 metrów kwadratowego i wartości około 150 tysięcy złotych, oraz mieszkania o powierzchni 125 metrów kwadratowych, wartego około 540 tysięcy złotych. Posiada również działkę rolną liczącą 73 ary i dwie działki leśno-rolne.

Majątek lidera PO znacznie mniejszy niż 4 lata temu

Spadek zanotował również lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. Polityk opozycji w 2015 roku był posiadaczem 350 tysięcy złotych. Kwota obecnie wskazana w oświadczeniu wynosi 200 tysięcy złotych.

Zobacz także

Ponadto, Schetyna wraz z żoną są właścicielami domu o powierzchni 240 metrów kwadratowych, wartego około 1,2 miliona złotych. W skład ich majątku wchodzą także cztery mieszkania, warte kolejno: 350 tysięcy złotych, 239 tys. zł., 239 tys. zł i 275 tys. 880 zł. W oświadczeniu majątkowym złożonym cztery lata temu szef PO wymienił również dom szeregowy, liczący 98 metrów kwadratowych. W tegorocznym dokumencie się on nie znalazł.

Zobacz także

Cieszyć nie może się też lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz. Od 2015 roku jego majątek mocno się skurczył – na początku kadencji Sejmu był posiadaczem (wraz z żoną) około 210 tysięcy złotych, dziś jest to 11 tysięcy. Kosiniak-Kamysz jest również właścicielem funduszu inwestycyjnego, wartego 6 tysięcy złotych.

 

RadioZET.pl/Onet.pl