Zamknij

Poważne kłopoty PiS, spadki to już trend. Rośnie poparcie KO i Polski 2050

02.08.2022 10:03

PiS straciło jeden punkt procentowy w porównaniu z ubiegłotygodniowym badaniem. Oznacza to także utratę 13 mandatów - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Systematycznie rośnie poparcie drugiej w najnowszym badaniu KO. Najwięcej od ostatniego sondażu zyskała jednak Polska 2050.

Jarosław Kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

PiS uzyskało w najnowszym sondażu dla Wirtualnej Polski 33,2 proc. głosów. To o jeden punkt mniej niż w poprzednim badaniu dla portalu WP.pl, które przeprowadzono 22-23 lipca. Widać już trend spadkowy, bo w połowie czerwca rządząca partia mogła liczyć na poparcie 34,2 proc. respondentów. 

Najnowszy sondaż przeprowadzono w dniach 29-31 lipca, a więc już po objeździe Jarosława Kaczyńskiego. Tournée po Polsce miało trwać całe wakacje, ale zostało zawieszone na czas letniego urlopu prezesa PiS. Politycy Prawa i Sprawiedliwości tłumaczyli, że powodem zmiany planów jest niefortunny termin, a więc “środek wakacji”. Spotkania z wyborcami nie były jednak wielkim sukcesem – Kaczyński zaliczał wpadki, a w wielu miejscowościach organizowano protesty.

Sondaż dla Wirtualnej Polski. PiS traci, KO i Polska 2050 zyskują

Drugie miejsce w sondażu zajęła Koalicja Obywatelska, która uzyskała 27,1 proc. poparcia. WP.pl zwraca uwagę na trend wzrostowy KO, na którą w poprzednim badaniu chęć oddania głosu wyraziło 25,9 proc. respondentów, a w sondażu z początku lipca 24,7 proc. 

Polska 2050 odzyskała miejsce na podium kosztem Lewicy. Poparcie dla partii Szymona Hołowni wyraziło 11,4 proc. ankietowanych. To o 2 pkt. procentowe więcej niż w poprzednim badaniu, jest to również najwyższy wzrost spośród wszystkich ugrupowań. 

Lewica cieszy się poparciem 8,5 proc. badanych. Koalicja Nowej Lewicy i Partii Razem straciła 1,3 pkt. procentowego w porównaniu z sondażem w ubiegłym tygodniu (wówczas popierało ją 9,8 proc. badanych, a na początku lipca 9,4 proc.). 

Nieznaczny wzrost poparcia odnotowano w przypadku PSL-Koalicji Polskiej. Wynik 6,6 proc. dał ludowcom i ugrupowaniom wschodzącym w skład koalicji piąte miejsce.

Szóste miejsce przypadło Konfederacji, na którą chce zagłosować 4,6 proc. badanych. W poprzednim sondażu ugrupowanie uzyskało 4 proc., a na początku lipca 6,3 proc. 

8,6 proc. ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos. Prof. Jarosław Flis wyliczył dla WP.pl podział liczby mandatów w Sejmie, uwzględniając grupę niezdecydowanych wyborców. Socjolog podał, że PiS miałoby 191 mandatów (o 13 mniej względem ubiegłego tygodnia), KO: 152 (+3 mandaty), Polska 2050: 52 (+11), Lewica: 34 (-10), PSL: 22 (+1), Konfederacja: 9 (+9). 

Chęć wzięcia udziału w wyborach zadeklarowało 29,1 proc. ankietowanych, a 19,7 proc. zaznaczyło odpowiedź “raczej tak”. Udział w głosowaniu wykluczyło 28,1 proc. badanych. 22 proc. pytanych o to, czy pojawiliby się w lokalu wyborczym, wybrało opcję “raczej nie”. Grupa niezdecydowanych to jeden proc. uczestników sondażu. 

Najnowsze badanie United Surveys dla WP przeprowadzono w dniach 29-31 lipca metodą CAWI na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

loader

RadioZET.pl/Wirtualna Polska