Zamknij

Przemysław Czarnek nie widzi czwartej fali pandemii w szkołach. "Sytuacja jest dobra"

PAP
17.09.2021 09:33
Przemysław Czarnek
fot. Piotr Molecki/East News (ilustracyjne)

Nauka zdalna w szkołach jest wyjątkiem, a czwarta fala pandemii nie dotarła jeszcze do szkół - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Na antenie radiowej Jedynki podkreślił, że będzie podejmował dalsze decyzje w oparciu o rozmowy z resortem zdrowia.

Powrót do szkół i nauki stacjonarnej, zdaniem ekspertów, przyniósł większe ryzyko nowych zakażeń koronawirusem wśród uczniów. Zwłaszcza w kontekście czwartej fali pandemii, którą już widać w dobowych statystykach podawanych przez resort zdrowia

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pytany na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia o sytuację w szkołach w kontekście coraz większej liczby dziennych przypadków zakażeń koronawirusem zapewnił, że jest w codziennym kontakcie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, z jego służbami, z kierującym Głównym Inspektoratem Sanitarnym Krzysztofem Saczką, a także z kuratorami, którzy są z kolei w kontakcie z dyrektorami szkół.

Czwarta fala pandemii w szkołach. Przemysław Czarnek komentuje

- Zbieramy codziennie informacje na temat tego, co się dzieje w szkołach. Chcę zapewnić, że w szkołach ta czwarta fala pandemii jeszcze nie trafiła. 99,9 proc. uczniów uczy się w trybie stacjonarnym. Zaledwie 7 placówek na ponad 20 tysięcy działa w trybie zdalnym. W kilkudziesięciu przypadkach mamy do czynienia z hybrydą, czyli sytuacją, w której poszczególne klasy zostały wysłane na kwarantannę i na naukę zdalną z uwagi na ognisko zakaźne, ale to dot. 0,1 proc. uczniów - podkreślił. Po chwili dodał: - A zatem sytuacja jest bardzo dobra.

Dopytywany o to, jakie dane będą decydujące, jeżeli chodzi o ewentualne przenoszenie nauki w tryb zdalny, odpowiedział: - Jeśli chodzi o takie incydentalne sprawy czy przypadki pojedyncze to oczywiście dyrektorzy szkół mają uprawnienie do tego, żeby w uzgodnieniu z służbami sanitarnymi decydować o przejściu na tryb zdalny poszczególnego oddziału, klasy bądź całej szkoły, jeśli pojawi się ognisko zakaźne w poszczególnych szkołach".

- Jeśli chodzi o systemowe rozwiązanie to zagrożenie dla nauki stacjonarnej jest tylko wówczas, kiedy wydolność systemu ochrony zdrowia byłaby rzeczywiście postawiona w takiej sytuacji, jak podczas trzeciej czy drugiej fali koronawirusa, kiedy widzieliśmy rzeczywiście bardzo duże kłopoty służby zdrowia - przepełnione szpitale, również te tymczasowe, które zostały przygotowane w celu zwalczania Covid i wtedy rzeczywiście musielibyśmy podejmować decyzje o ograniczeniu kontaktów społecznych - wskazał Czarnek.

Przypomniał, że "w szkołach uczy się 4 mln 600 tys. dzieci, a zatem w ruchu około oświatowym, patrząc na wszystkich, którzy w tym ruchu około oświatowym się znajdują, to jest od kilku do kilkunastu mln osób dziennie, wtedy rzeczywiście w celu przerwania kontaktów społecznych i powstrzymania transmisji koronawirusa trzeba by było podejmować taką decyzję".

Zaznaczył, że "to nie liczba zakażeń dziennych, ale liczba hospitalizacji i wydolność służby zdrowia jest tutaj rzeczywiście czynnikiem decydującym". W czwartek Ministerstwo Zdrowia informowało, że badania potwierdziły 722 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 10 osób z COVID-19. Tydzień temu, 9 września, resort informował o 510 zakażeniach, a dwa tygodnie temu, 2 września – o 390.

RadioZET.pl/PAP - Katarzyna Krzykowska