Zamknij

Powstanie nowa partia? Mają już posłów i chcą pozyskać wyborców Kukiza

PAP
31.08.2021 07:10
Sejm
fot. Jakub Kaminski/East News

Powstanie nowe ugrupowanie z reprezentacją w Sejmie. Celem jest pozyskanie elektoratu centrowego i zawiedzionego Pawłem Kukizem - informuje we wtorek "Rzeczpospolita". Nową partię mieliby utworzyć członkowie koła Polskie Sprawy.

Zapytana przez "Rz", czy członkowie koła Polskie Sprawy stworzą partię, jego szefowa Agnieszka Ścigaj odpowiada: "rozważamy taką możliwość". – Decyzję podejmiemy w najbliższych dniach, choć jesteśmy już po spotkaniach w regionach, podczas których widać było wolę rejestracji partii, więc prawdopodobnie będziemy się ku temu skłaniać – dodaje w rozmowie z dziennikiem.

Posłowie koła Polskie Sprawy założą partię?

– Jesteśmy jeszcze w fazie rozważań, ale chyba nie ma innego wyjścia. W polityce trzeba mieć partię, by być poważnie traktowanym – mówi "Rzeczpospolitej" inny poseł tego koła Paweł Szramka.

Koło zostało założone w kwietniu przez troje posłów: dwoje związanych wcześniej z Kukiz’15 i wybranych następnie z list PSL, czyli właśnie Ścigaj i Szramkę, a także Andrzeja Sośnierza, członka Porozumienia, wybranego z list PiS. W lipcu dołączyli do nich byli posłowie PiS Zbigniew Girzyński i Małgorzata Janowska, jednak ta druga powróciła do klubu partii rządzącej. Obecnie koło więc liczy czterech posłów, a w sierpniu powstało związane z nim Stowarzyszenie Polskie Sprawy.

Gazeta podaje, że z informacji, które stowarzyszenie zamieściło w internecie, wynika, że ma ono charakter centroprawicowy i chce wprowadzenia "racjonalnego głosu do polskiej debaty publicznej". "Taki profil ma mieć też nowa partia polityczna. Jej głównymi celami miałyby być wspieranie przedsiębiorczości, rozwój samorządów i zwiększenie udziału obywateli w sprawowaniu władzy" - wskazuje "Rz".

"Rzeczpospolita" informuje też, że Polskie Sprawy prowadzą rozmowy programowe z PSL–Koalicją Polską i Porozumieniem Jarosława Gowina. "Członkowie koła twierdzą jednak, że ich partia mogłaby poradzić sobie też samodzielnie" - wskazuje dziennik.

RadioZET.pl/PAP/"Rzeczpospolita"/oprac. AK