Zamknij

Prezydent krytykuje Unię Europejską? "Potrzebuje więcej demokracji

Redakcja
03.05.2019 13:11
Prezydent krytykuje Unię Europejską? "Potrzebuje więcej demokracji
fot. PAP/Rafał Guz

- Miejmy odwagę mówić o zmianach w Unii Europejskiej. Unia Europejska potrzebuje więcej demokracji, mamy wielkie zasługi dla europejskiej myśli politycznej i ustrojowej, nieśmy tę myśl do Europy, nasz głos powinien się tam liczyć - przekonywał w piątek prezydent Andrzej Duda.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Unia Europejska potrzebuje zmian, potrzebuje pozytywnych zmian, po to, żeby nikt nie mówił Europie "nie”, a wiemy o tym, że chociażby przykład decyzji podjętej przez społeczeństwo Wielkiej Brytanii pokazuje, że nie wszyscy Unię Europejską taką, jaka dzisiaj jest, dobrze odbierają - mówił w czasie swojego przemówienia prezydent Andrzej Duda.

Zobacz także

"UE potrzebuje więcej demokracji”

Jak wskazał, kiedyś "polska myśl prawnicza i ustrojowa stworzyła nowoczesną konstytucję".

- Nieśmy dzisiaj tę naszą myśl odważnie i do Europy. Dlaczego o zmianach w Unii Europejskiej, o tym, co jest jej potrzebne, mają mówić tylko inni? My również miejmy odwagę o tym mówić. Mamy wielkie zasługi dla europejskiej myśli politycznej i ustrojowej, powinny one zostać uznane i nasz głos powinien się liczyć - ocenił.

Zobacz także

- Ja osobiście mam przekonanie, że Unia Europejska potrzebuje więcej demokracji - powiedział prezydent, wskazując, że w praktyce oznacza to silniejszą rolę Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, czyli "tych organów, gdzie państwa i społeczeństwa są rzeczywiście reprezentowane".

Zobacz także

- Panie premierze, proszę, żebyśmy o tych sprawach dyskutowali i żebyśmy te sprawy twardo stawiali, bo uważam, że polski głos w Unii Europejskiej jest dzisiaj bardzo potrzebny - stwierdził prezydent.

 

RadioZET/PAP