Zamknij

Prezydent powołał zespół sędziów pokoju. Na jego czele człowiek Pawła Kukiza

12.03.2021 16:42
Andrzej Duda powołał sędziów pokoju
fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda powołał zespół tzw. sędziów pokoju. W jego imieniu akty powołania wręczyła w piątek szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych wręczyła akty powołania. Członkowie zespołu opracują projekt regulujący nowopowstała instytucję. Celem instytucji sędziów pokoju ma być odciążenie w pracy sądów powszechnych, w których czas pracy wydłużył się wraz z forsowaną przez PiS reformą sądownictwa.

Andrzej Duda powołał zespół sędziów pokoju. Państwo wprowadzi w sądownictwie nową instytucję. Sędziowie pokoju, o których powołaniu od lat mówił Paweł Kukiz, zostaną powołani po tym, jak wyznaczony przez prezydenta zespół opracuje regulacje, które wprowadzą nową instytucję. Przewodniczącym Zespołu został prof. dr hab. Piotr Kruszyński. Jest człowiekiem Pawła Kukiza, reprezentuje Stowarzyszenie Na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz'15.

Prezydencka minister Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśliła w piątek, że Zespół powstał z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy i jest "odpowiedzią na postulaty, które do niego wpływały". Mowa przede wszystkim o inicjatywie Pawła Kukiza, który od lat, w czasie forsowanych przez PiS reform sądownictwa, mówił o konieczności wprowadzenia instytucji sędziów pokoju.

Prezydent powołał zespół sędziów pokoju. Od lat domagał się tego Paweł Kukiz

- Prezydent podziela pogląd, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości powinna być kontynuowana, a powołanie Zespołu jest kolejnym krokiem zmierzającym w tym kierunku - zaznaczyła minister w Kancelarii Prezydenta Dudy. Funkcję Sekretarza Zespołu będzie pełnił Paweł Mucha, będący doradcą Prezydenta RP. Ponadto w skład zespołu weszli przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz Sądu Najwyższego, a także Kancelarii Prezydenta RP.

Prof. Kruszyński mówił, że sędziowie pokoju są odpowiedzią na "zmorę zmorą polskiego wymiaru sprawiedliwości", jaką jest przewlekłość postępowań. "To nie wynika ze złej woli organów ścigania i sądownictwa, tylko z przyjętego modelu postępowania – że wszystkie sprawy, także o wykroczenia są prowadzone przez sądy" – mówił Kruszyński. Zespół sędziów pokoju stworzą: Grażyna Ignaczak-Bandych, Małgorzata Paprocka, Piotr Kruszyński, Paweł Mucha, Robert Brochocki, Paweł Szrot, Małgorzata Krassowska, Artur Grajewski, Anna Surówka-Pasek, Małgorzata Krassowska, Katarzyna Pastorczyk, Łukasz Rzepecki

RadioZET.pl/Prezydent.pl

C