Zamknij

Duda: Jestem skłonny rozmawiać z nauczycielami

Redakcja
02.05.2019 19:20
Duda: Jestem skłonny rozmawiać z nauczycielami
fot. Beata Zawrzeł/Reporter

Jestem skłonny rozmawiać z nauczycielami, ale nie wyobrażam sobie innej formuły niż taki okrągły stół, gdzie usiądą wszystkie strony - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, nie chciałby, aby doszło "do ognistej dyskusji" przed maturami.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prezydent był pytany w TVN24, czemu rząd nie skorzystał z jego propozycji, żeby zorganizować obrady okrągłego stołu oświatowego w Belwederze pod jego patronatem, odpowiedział: "nie wiem, proszę o to zapytać przedstawicieli rządu".

Zobacz także

Jestem cały czas otwarty. Miałem już wstępną rozmowę z panem premierem, bo pan premier zaapelował do mnie, abym ja patronował okrągłemu stołowi. Ja mówię: dobrze, jestem skłonny rozmawiać, bo przede wszystkim trzeba rozmawiać. Tylko to ma być rzeczywiście patronat prezydenta, rzeczywiście to ma być mój fizyczny udział, to ja sobie nie wyobrażam innej formuły, niż taki stół, gdzie usiądą wszystkie strony. A dzisiaj mamy dwie duże organizacje związkowe, które odpowiedziały +nie+ propozycji pana premiera."

Andrzej Duda

Prezydent podkreślił, że on chce na ten temat rozmawiać. "Nie chciałbym, żeby doszło do jakiejkolwiek ognistej dyskusji teraz, kiedy młodzi mają matury, kiedy to jest podstawowe zmartwienie dla rodziców, kiedy chciałbym, żeby to zostało przeprowadzone spokojnie, bo to jest dla nich absolutnie jeden z najważniejszych, jak nie najważniejszy w życiu okres egzaminacyjny i chciałbym, żeby mogli to zrealizować spokojnie" - mówił Andrzej Duda.

Zobacz także

"Powiedzmy sobie też otwarcie - atmosfera kampanii wyborczej, a toczy się kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego i w niej uczestniczy dzisiaj wielu polityków, nie jest dobrym okresem na spokojną rozmowę" - zaznaczył prezydent. "Chcę te rozmowy podjąć i sprawdzę, czy jest możliwość, żeby przy tym jednym stole usiąść. Nie mówię, że to musi być Belweder, to może być inne miejsce, na które strony się zgodzą, byle by tylko przy jednym stole usiąść, bo problemów, które trzeba pokonać jest naprawdę bardzo dużo" - dodał.

Przypomniał też, że w okrągłym stole oświatowym uczestniczy jego przedstawiciel - prof. Andrzej Waśko.

RadioZET.pl/TVN24/PAP