Zamknij

Prezydent Duda na Wawelu: Rzeczpospolita utraciła swoich najlepszych synów i córki

Redakcja
10.04.2019 12:00
Prezydent Duda na Wawelu: Rzeczpospolita utraciła swoich najlepszych synów i córki
fot. PAP

– Pamięć o ludziach, którzy odeszli w służbie ojczyzny, jest ważna – powiedział prezydent Andrzej Duda po złożeniu w środę rano w krypcie na Wawelu kwiatów na grobie pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prezydent powiedział, że – jak co roku, 10 kwietnia – teraz w 9. rocznicę tragedii smoleńskiej jesteśmy na Wawelu, żeby pomodlić się i oddać hołd prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce Marii Kaczyńskiej, ale także wszystkim tym, którzy wtedy odeszli „zupełnie dla nas niespodziewanie”.

mid-19410010

Zobacz także

– Dziękuję za to, że akcentujemy to, że to jest dla nas tak ważne, ta pamięć o ludziach, którzy odeszli w służbie ojczyzny, odeszli wykonując swoje obowiązki wobec polskiego państwa, obowiązek pamięci, bo przecież pojechali oddać hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu w 1940 r. – powiedział prezydent dziennikarzom. Podkreślił, że „bardzo, bardzo nam ich brakuje”.

Szkoda, że ich nie ma z nami. Być może wiele spraw w Polsce wyglądałoby inaczej, może wyglądałoby lepiej, gdyby byli ci ludzie ze wszystkich stron sceny politycznej, którzy wtedy pojechali do Katynia i którzy bezpowrotnie od nas odeszli, a wiernie służyli Rzeczpospolitej Polskiej.

Andrzej Duda

– Dziękuję wszystkim, którzy czczą ich pamięć, wspominają ich i modlą się za ich dusze – dodał.

„To był najtrudniejszy moment”. Beata Tadla o poranku 10 kwietnia 2010

Prezydentowi towarzyszyli w środę szef gabinetu Krzysztof Szczerski i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydent Wojciech Kolarski. Do Krakowa przyjechała także Marta Kaczyńska z dziećmi.

Prezydent: 10 kwietnia 2010 r. ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi

„Tamtego ranka, 10 IV 2010 roku, nad lotniskiem Smoleńsk-Północny opadła mgła. Zniknął w niej biało-czerwony tupolew. Nasi Rodacy zginęli. Prezydent RP, prof. Lech Kaczyński, jego Małżonka, wielu wspaniałych ludzi. Ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi” – napisała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na Twitterze, przytaczając fragment wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy.

W opublikowanym jednocześnie krótkim filmie można usłyszeć całość wypowiedzi Andrzeja Dudy. „Ale tamten dzień to był również dzień, który uświęcił to miejsce. To wy je uświęciliście, nikt was tutaj nie wzywał, nikt nie apelował, żebyście tutaj przyszli, ale jednak przyszliście tutaj z potrzeby serca. Przyszliście tutaj setkami tysięcy. To wielki dorobek serc Polaków, to wielki dorobek naszych serc, że umieliśmy wtedy stanąć razem ponad wszelkimi podziałami, być tutaj, niezależnie od poglądów, niezależnie od wiary. Wszyscy byliśmy wtedy zjednoczeni” – mówi prezydent w filmie.

RadioZET.pl/PAP/Twitter