Zamknij

Próba przewrotu pałacowego w PiS. "Spiskowcy" chcieli dymisji Morawieckiego

21.09.2022 16:21
PiS
fot. Piotr Molecki/East News

Podczas posiedzenia Komitetu Politycznego PiS - najściślejszych władz partii - spiskowcy, na czele z wicepremierem Jackiem Sasinem, podjęli próbę doprowadzenia do dymisji premiera - dowiedziało się m.in. Radio ZET. Doszło do tego 9 września, gdy Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą w Kijowie.

Radio ZET poznało kulisy próby "przewrotu pałacowego" w PiS. 9 września odbyło się posiedzenie Komitetu Politycznego PiS - najściślejszych władz partii. Podczas tego posiedzenia spiskowcy, na czele z wicepremierem Jackiem Sasinem, podjęli próbę doprowadzenia do dymisji premiera.

Próba "przewrotu pałacowego" w PiS. Chcieli dymisji Morawieckiego

Mateusz Morawiecki nie był wówczas obecny na zebraniu komitetu, ponieważ przebywał z wizytą w Kijowie. Premier nie został jednak zaproszony na posiedzenie władz partii. Zwykle Morawiecki - który jest również wiceszefem PiS - stara się nie opuszczać posiedzeń Komitetu Politycznego.

Spiskowcy przekonywali prezesa Jarosława Kaczyńskiego, że Morawiecki nie rozwiązuje kryzysów, tylko wręcz je tworzy. Przedstawiali kandydaturę Beaty Szydło jako tej, która może zastąpić Morawieckiego. Jednak Szydło 11 września odmówiła.

Dzień później doszło do "dogrywki". Na kolejnym posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS pojawił się Morawiecki i odpierał zarzuty spiskowców. Robił to na tyle skutecznie, że temat jego dymisji na razie ucichł. Zobaczymy, na jak długo.

Morawiecki vs. Sasin. Kto wygrywa?

Według partyjnych sondaży PiS Polacy najbardziej obawiają się kryzysu związanego z brakiem węgla. Spiskowcy w PiS zarzucają premierowi, że nie potrafi zgasić kryzysu związanego z brakiem i cenami węgla.

Warto dodać, że Morawiecki podjął na początku wakacji próbę doprowadzenia do dymisji Jacka Sasina. Wicepremier Sasin się jednak obronił. Sasin jest nieformalnym przywódcą grupy w PiS, która chce dymisji obecnego szefa rządu.

RadioZET.pl/MaG

C