Zamknij

Prof. Paczkowski: Modzelewski jako człowiek lewicy nie pasował do liberalnego trendu

Redakcja
29.04.2019 13:48
Prof. Paczkowski: Modzelewski jako człowiek lewicy nie pasował do liberalnego trendu
fot. PAP

Karol Modzelewski miał głębokie lewicowe przekonania; był przywiązany do takich pojęć jak sprawiedliwość społeczna - ocenił w rozmowie z PAP historyk prof. Andrzej Paczkowski. W III RP nie pasował do liberalnego trendu, który przeważył w jego środowisku - dodał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Po pierwsze powiedziałbym, że Karol Modzelewski był człowiekiem mającym głębokie przekonania, a jednocześnie bardzo realistyczne i przekładające się na spokój w jego działaniu. Był dosyć dobrym mówcą, ale nie wiecowym; on nie krzyczał, ale mówił bardzo rzeczowo i konkretnie, i umiał przekonywać. Dlatego też i szersza publiczność, o ile wiem, w 1980 czy 1981 roku, go chętnie słuchała" - powiedział PAP prof. Paczkowski, historyk, ale także działacz opozycji w okresie PRL.

Zobacz także

Profesor podkreślił, że Karol Modzelewski miał głęboko lewicowe przekonania.

Miał wiarę i przekonanie do takich pojęć jak sprawiedliwość społeczna, jak równość w dostępie do dóbr, był do tego bardzo przywiązany. I na tym m.in. tle w III Rzeczypospolitej tak jakby się wycofał z czynnego życia politycznego, ponieważ nie pasował do tego liberalnego trendu, który w jego środowisku jednak zdecydowanie przeważył."

Andrzej Paczkowski

Prof. Paczkowski odniósł się również do pasji Modzelewskiego, którą była historia Polski. "To mogę powiedzieć jako historyk, że był mądrym człowiekiem w sensie profesjonalnym. Był bardzo dobrym historykiem, bardzo rzeczowym, bardzo sumiennym, napisał kilka ważnych rzeczy, m.in. +Barbarzyńską Europę+, która była książką na światowym poziomie, co się w polskiej literaturze naukowej jednak rzadko zdarza, przynajmniej w humanistyce" - ocenił profesor.

Dodał, że Modzelewski był dobrym wykładowcą i nauczycielem akademickiem. "Chociaż oczywiście nie byłem nigdy jego studentem" - mówił.

Podsumowując prof. Paczkowski podkreślił, że Karol Modzelewski był "jedną z ciekawszych postaci drugiej połowy XX wieku, w czasie, gdy wypełniał się los Polski".

K. Wyszkowski: śmierć Karola Modzelewskiego to poważna strata dla polskiego życia politycznego

"To jest przerażający dzień, ponieważ dowiaduję się, że umarł Karol Modzelewski - niewątpliwie wybitny działacz Solidarności - tej po strajku w sierpniu 1980 roku, a jednocześnie w Akademii Medycznej w Gdańsku w stanie krytycznym jest Leon Stobiecki, wybitny działacz Wolnych Związków Zawodowych" - powiedział PAP Wyszkowski, w okresie PRL-u działacz opozycji antykomunistycznej, a obecnie publicysta, a także członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Zobacz także

"Karola poznałem jako człowieka kompromisu" - podkreślił Wyszkowski. Zwrócił przy tym uwagę, że na początku swojej drogi Modzelewski, podobnie jak np. Jacek Kuroń, był zwolennikiem idei socjalistycznych. Jednak w 1964 r. Modzelewski wraz z Kuroniem napisali list otwarty do partii, w którym obaj skrytykowali politykę PZPR, właśnie za odejście od ideałów socjalizmu.

"Modzelewski jednak bardzo różnił się od Kuronia, ostrzegając innych przed radykalizmem" - podkreślił Wyszkowski.

H. Wujec: Karol Modzelewski był człowiekiem wartości

"Karol Modzelewski zapisał się w mojej pamięci jako jedna z niewielu osób w okresie PRL sprzeciwiających się dyktaturze komunistycznej, której celem było pozbawienie ludzi możliwości demokratycznego decydowania i wolności. Można powiedzieć, że to jest trochę w sprzeczności z jego pierwszym życiorysem. On się urodził w Związku Radzieckim, był pod wpływem tamtej propagandy. Potem, jak już znalazł się w Polsce na studiach, mógł bardziej swobodnie myśleć o wszystkim i decydować" - powiedział PAP Wujec.

Zobacz także

Dodał, że Karol Modzelewski "już na samym początku, w latach 1956-57, zaangażował się w przemiany, które odrzucały stalinowski socjalizm". "Łączył działalność naukowo-studencką z robotniczą. Był jednym z liderów wieców, które domagały się odrzucenia stalinowskiego komunizmu. Był także jednym z twórców Rewolucyjnego Związku Młodzieży, który miał zastąpić skompromitowany ZMP (Związek Młodzieży Polskiej - PAP). O tym, że jest taki związek, nie znając Karola Modzelewskiego, dowiedziałem się w Biłgoraju, gdzie chodziłem do liceum. Jesienią 1957 r. przyjechał do nas student, który zachęcał nas do wstąpienia do tego związku (...). Potem ten związek został oczywiście usunięty, bo władzom się nie podobał, ale to były te pierwsze jego próby" - wspomniał działacz opozycji demokratycznej z czasów PRL.

Nie żyje Karol Modzelewski

Historyk mediewista, dysydent, więzień polityczny, jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL, kawaler Orderu Orła Białego prof. Karol Modzelewski zmarł w niedzielę 28 kwietnia w Warszawie w wieku 81 lat.

RadioZET.pl/PAP