Zamknij

Projekt Ordo Iuris zostaje w Sejmie. Polska wypowie konwencję stambulską?

30.03.2021 16:54
projekt ordo iuris zostaje w sejmie
fot. PAP

Obywatelski projekt "Tak dla rodziny, nie dla gender" został we wtorek skierowany do dalszych prac w komisjach sejmowych. Projekt dotyczy wypowiedzenia przez Polskę tzw. konwencji stambulskiej i zobowiązania rządu do zainicjowania prac nad międzynarodową konwencją praw rodziny. W przygotowanie projektu zaangażowane były - Chrześcijański Kongres Społeczny Marka Jurka oraz Instytut Ordo Iuris.

Projekt "Tak dla rodziny, nie dla gender", przygotowany przez Chrześcijański Kongres Społeczny Marka Jurka oraz Instytut Ordo Iuris, został skierowany do dalszych prac w komisjach sejmowych. Sejm odrzucił w głosowaniach dwa wnioski - o odrzucenie projektu i o skierowanie go niezwłocznie do drugiego czytania - złożone podczas marcowej debaty nad tą propozycją.

Za wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu głosowało 188 posłów. Przeciw było 250 - w tym troje posłów KO: Joanna Fabisiak, Riad Haidar oraz Killion Munyama. Z kolei 10 posłów wstrzymało się od głosu.

Projekt "Tak dla rodziny, nie dla gender" autorstwa Ordo Iuris pozostaje w Sejmie

Za wnioskiem o niezwłoczne skierowanie do drugiego czytania tego projektu, bez odsyłania go do komisji, głosowało 40 posłów - w tym 11 z Konfederacji oraz 27 ze Zjednoczonej Prawicy, m.in. Zbigniew Ziobro, Michał Wójcik, Marcin Warchoł, Sebastian Kaleta oraz Michał Woś. Przeciw takiemu wnioskowi głosowało 400 posłów, zaś siedmiu wstrzymało się od głosu.

Przed głosowaniami wielu posłów opozycji trzymało tabliczki z napisem: "Tak dla konwencji antyprzemocowej, nie dla legalizacji przemocy w rodzinie". "Zawsze się można trochę powygłupiać" - powiedział prowadzący obrady wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS).

Projekt ustawy zakłada wyrażenie zgody na wypowiedzenie konwencji stambulskiej i zobowiązanie rządu do opracowania międzynarodowej konwencji praw rodziny.

Polska wypowie Konwencję Stambulską? Ordo Iuris chce nowej konwencji o prawach rodziny

Konwencja Rady Europy z 2011 roku o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

Zgodnie z obywatelskim projektem ustawy miałby zostać powołany ponadto zespół do opracowania konwencji o prawach rodziny. Jego kadencja trwałaby trzy lata, zaś w jego skład mieliby wejść przedstawiciele resortów spraw zagranicznych, sprawiedliwości, rodziny, a także m.in. reprezentanci organizacji pozarządowych i kościołów.

W lipcu 2020 roku minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro złożył do minister rodziny wniosek o wszczęcie procedury wypowiedzenia konwencji stambulskiej. Do wypowiedzenia tego dokumentu wzywali też inni politycy Solidarnej Polski.

RadioZET.pl/ PAP/ Sejm