Zamknij

Kaczyński na cmentarzach w kwietniu. Prokuratura odmawia postępowania

03.08.2020 16:24

Prezes PiS nie złamał prawa wjeżdżając limuzyną na cmentarz w czasie całkowitego lockdownu w kwietniu tego roku. Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie, po zawiadomieniu Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Aktywiści zapowiadają złożenia zażalenia.

Jarosław Kaczyński
fot. Piotr Molecki/East News, J. Kaczyński na Powązkach, 10 kwietnia 2020 r.

Prokuratura nie dopatrzyła się w działaniu Jarosława Kaczyńskiego złamania prawa. Prezes PiS odwiedzał w kwietniu kilka warszawskich cmentarzy, w tym Powązki. Miliony rodaków nie miało takiej możliwości, ze względu na obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa.

Zdaniem prezesa Ośrodka, Konrada Dulkowskiego, szef PiS złamał prawo. OMZRiK zaznacza, że Kaczyński w czasie największych obostrzeń „organizował publiczne spotkania nie zachowując środków ostrożności”.

Prokuratura: Kaczyński bez maski na cmentarzu nie złamał prawa

- Bez masek, bez zachowania odstępu pomiędzy uczestnikami pojawił się najpierw na Placu Piłsudskiego w Warszawie, a później wjechał limuzyną na Cmentarz Powązkowski - komentuje Ośrodek.

Zobacz także

W tym samym czasie miliony Polaków nie miały prawa wyjść z domu, czy odwiedzić grobów bliskich

- przypomina OMZRiK.

Wobec odmowy wszczęcia śledztw Ośrodek zapowiedział złożenie zażalenia na odmowę. Czytamy, że prokurator nie uzasadnił swojej decyzji.

Zobacz także

RadioZET.pl/OMZRiK