Zarzuty korupcyjne dla b. wiceministra środowiska

02.08.2019 10:08
CBA
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Zatrzymany przez agentów CBA były wiceminister środowiska w rządzie PO-PSL usłyszał zarzuty korupcyjne – informuje PAP. Miał przyjąć korzyść majątkową i osobistą w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

CBA zatrzymało 1 sierpnia byłego wiceministra środowiska Janusza O. Już dzień później Prokuratura Krajowa postawiła mu zarzuty korupcyjne. O. był od stycznia 2014 roku do listopada 2015 roku podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, przewodniczył też Radzie Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Zobacz także

Śledczy ustalili, że „od września 2015 r. do stycznia 2016 r. otrzymał obietnicę, a następnie uzyskał korzyść majątkową oraz osobistą od biznesmena Marcina M. w zamian za podejmowanie korzystnych działań na rzecz jego spółki”.

Spółka M. wykonywała roboty budowlane dla kieleckiej spółki wodociągowej. 

W tym celu Janusz O. nakłaniał zastępcę prezesa NFOŚiGW, by Fundusz nie przedłużał terminów rozliczenia projektu kieleckiej spółki wodociągowej.

komunikat Prokuratury Krajowej

Po zmianie rządów O. miał objąć funkcję wiceprezesa zarządu spółki w Chodczu oraz stanowisko dyrektora ds. rozwoju w jednej z włocławskich spółek. Za zatrudnienie w obu otrzymywał ok. 20 tys. zł brutto.

Politykowi i biznesmenowi grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności. Śledczy zastosowali środek zapobiegawczy w formie poręczenia majątkowego. Były wiceminister ma wpłacić 100 tys. zł, a biznesmen M. 200 tys. zł.

RadioZET.pl/PAP