Zamknij

B. wiceminister finansów z zarzutami. W tle wyłudzenia VAT na 3 mld zł

16.07.2019 11:40
B. wiceminister finansów z zarzutami. W tle wyłudzenia VAT na 3 mld zł
fot. Wikimedia.org

Były wiceminister finansów w rządach koalicji PO-PSL usłyszał prokuratorskie zarzuty – informuje PAP. Śledczy uznali, że Maciej G. w latach swojego urzędowania (2008-2015) nie dopełnił obowiązków i wpłynął na straty Skarbu Państwa w kwocie 3 miliardów złotych z tytułu „nieuprawnionych zwrotów VAT”.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła dziś zarzuty Maciejowi G. Przez siedem lat (2008-2015) pełnił urząd wiceministra finansów w gabinetach Donalda Tuska.

Byłemu ministrowi zarzuca się niedopełnienie obowiązków, które skutkowały stratą Skarbu Państwa na kwotę 3 mld zł.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła we wtorek byłemu wiceministrowi finansów (2008-2015) Maciejowi G. zarzut niedopełnienia obowiązków i spowodowania strat Skarbu Państwa w kwocie 3 mld zł z powodu nieuprawnionych zwrotów VAT.

Prokuratura Krajowa, dla PAP

Czytamy, że w toku śledztwa zeznało 77 świadków, w tym pracownicy Ministerstwa Finansów i sygnaliści, którzy zgłaszały problemy z tzw. przestępczością VAT-owską.

„Zebrany materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje, że Maciej G. dopuścił się przestępstwa z art. 231 par. 2 kodeksu karnego, za które grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności” — napisano w komunikacie PK.

Zobacz także

G. nadzorował w resorcie pracę Departamentu Podatku od Towarów i Usług. W jego zakresie pracy był nadzór nad pracami związanymi z przygotowaniem projektów zmian w prawie podatkowym. Śledczy dowodzą, że na biurko wiceministra od VAT trafił w 2013 roku projekt nowej ustawy o VAT oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Wskazywały m.in. konieczność ograniczenia nadużyć podatkowych, np. przy sprzedaży „wrażliwych towarów”, jak wyroby stalowe, paliwa i elektronika. G. nie zgodził się na skrócenie okresu rozliczeń z trzech do jednego miesiąca.

Naniósł na projekcie ustawy osobistą, opatrzoną pieczęcią adnotację o braku akceptacji dla zmian w przypadku sprzedaży wyrobów elektronicznych i nieruchomości. Z jego uzasadnienia usunięto informację na temat ustaleń służb kontrolnych państwa, które alarmowały o wzroście wyłudzeń podatku VAT przy obrocie wyrobami elektronicznymi.

Prokuratura Krajowa

Prokurator: Zakaz opuszczania kraju i 100 tys. zł poręczenia [AKTUALIZACJA]

Śledczy podjęli decyzję o zastosowaniu wobec b. ministra środków zapobiegawczych - zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego na kwotę 100 tys. zł.

Środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego oraz zakaz opuszczania kraju zastosował prokurator wobec b. wiceministra finansów (2008-2015) Macieja G. w związku z postawionym we wtorek zarzutem

Paweł Sawoń, zastępca prokuratora regionalnego w Białymstoku, dla PAP

RadioZET.pl/PAP