Zamknij

Paweł Rabiej zawiadamia prokuraturę ws. naklejek „Strefa wolna od LGBT”

19.07.2019 12:55
Paweł Rabiej zawiadamia prokuraturę ws. naklejek „Strefa wolna od LGBT”
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Paweł Rabiej zawiadomił prokuraturę w sprawie możliwego popełnienia przestępstwa przez wydawcę „Gazety Polskiej” – informuje Radio ZET. Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny tygodnika, zapowiedział wydanie kontrowersyjnego dodatku do pisma, naklejek z napisem „Strefa wolna od LGBT!”. Zdaniem wiceprezydenta Warszawy to jawne nawiązanie do praktyk faszystów, segregujących ludzi już przed wojną światową.

Gazeta Polska rozpropagowała akcję z wlepkami „Strefa wolna od LGBT”. Inicjatywa wywołała światopoglądową burzę. Spora część opinii publicznej mówi o skandalu. Zdaniem Pawła Rabieja sprawy zaszły zdecydowanie za daleko. O możliwym przestępstwie zawiadomił stołeczną prokuraturę.

Jak informuje reporter Radia ZET, Rabiej jest zdania, że wydawca „Gazety Polskiej” dopuścił się przestępstwa, zamierzając dodać do nakładu czasopisma wlepki o ksenofobicznym brzmieniu.

Publikacja zmierza do propagowania i nawoływania do nienawiści, a także rozpowszechniana takich treści, a przynajmniej usiłowania, bo numer tygodnika z wlepkami jeszcze się nie ukazał.

Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, dla Radia ZET

Wiceprezydent stolicy chce w ten sposób zatrzymać publikację. W piśmie udostępnionym naszej redakcji zaznacza, że to pierwsze takie wlepki zachęcające do zachowań dyskryminujących, niezgodnych z Konstytucją.

Rabiej przywołał też praktyki czasów faszystowskich Niemiec i niechlubne segregowanie ludzi. Zdaniem Rabieja odpowiedzialność powinien ponieść redaktor naczelny gazety, Tomasz Sakiewicz, który zgodnie z prawem prasowym odpowiada za całokształt pracy redakcji.

Pierwszy transport homoseksualnych mężczyzn przybył do obozu koncentracyjnego w Fuhlsbüttel w 1933 r. Zanim więc doszło do wojny, i później w czasie II Wojny Światowej, faszystowski rząd Niemiec stwarzał, mordując tysiące homoseksualistów, „strefy wolne od homoseksualizmu”. W podobny obszedł się także z tysiącami polskich homoseksualistów podczas działań wojennych. Ten historyczny kontekst sprawia, że działania „Gazety Polskiej,”, mającej słowo „Polska” w tytule, są jeszcze bardziej oburzające i haniebne.

Paweł Rabiej, w jednym z argumentów w zawiadomieniu prokuratury

RadioZET.pl